"Mustafa Tuncel doğru isim mi?"

Adana Demirspor’un ertelenen genel kurul 12 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Şu ana kadar henüz bir aday çıkmadı. Kimse listesini ve seçilirse neler yapacağı hakkında plan ve programlarını açıklamıyor. Başta taraftarlar olmak üzere tüm camia yeni seçilecek yönetim kurulunu, anlaşılacak teknik heyeti ve oluşturulacak yeni kadroyu heyecanla bekliyor.

Doğal olarak böylesine bir süreçte Demirspor başkanlığı için adı geçenler de yok değil. Kulübün eski başkanları ile uzun süredir camiada adı geçen isimler kulislerde konuşuluyor. Genel Kurula sayılı günler kala ben de, sizlerle birlikte bu isimleri hatırlayalım istedim.

Adana yerel medyasında Demirspor başkanlığı için en çok ismi geçen kişilerden biri eski başkanlarımızdan Mustafa Tuncel. Bildiğiniz gibi Tuncel; 2002-04, 2007-08 ve 2010-12 dönemlerinde olmak üzere tam üç kez Demirspor başkanlığı yapmıştı. Süleyman Demirel misali defalarca geldi, defalarca gitti. 

1994 yılında başkanlığa gelen ve Aytaç Durak’la başlayan belediye orijinli başkanların en önemli temsilcisidir. Daha sonra aralarında Levent Özveren, Mehmet Gökoğlu ve Önder Serin’in de bulunduğu birçok başkanın kulüpteki başarıları(!) belediyenin kulübe yardımlarına paralel hale gelmişti.

Benim hatıramda; Mustafa Tuncel yönetimleri belediye ve spor fonundan Demirspor’a aktarılan paralar, bir sezon içinde transfer edilen 51 futbolcu ile kırılan Türkiye rekorları, kulübün içinden çıkmayan menajerler ile kaldı. Mustafa Tuncel yönetimlerinde “uzay takımı” kuruldu. Üst üste iki sene şampiyon olup Süper Lige çıkma vaat edildi. Süper Lige çıktıktan 5 sene sonra Trabzon’un elinden 4. büyük ünvanının alınacağı vaat edildi.  

Ve tabii ki Mustafa Tuncel’in başkanlık dönemlerinde yaşanan travmalar. Taraftarlar tarafından çok önemsenen ve bence Demirspor taraftarının aklından hayalinden uzun yıllar çıkmayacak olan 2008 Mayıs ayındaki Adanaspor maçı. Galip gelmemiz halinde 1. Lige çıkacağımız maç öncesi ve sonrasında Demirspor başkanı sıfatı ile Mustafa Tuncel’in açıklamaları. Maçtan önce “kazanan her hâlükârda Adana olacaktır” açıklaması. Ezeli rakibimize 1-0 kaybettiğimiz maç. Maçtan sonra bu işin içinde Aytaç Durak’ın olması. Yıllar sonra bunu televizyonda “maça müdahil olmuşumdur, şimdi net olarak hatırlamıyorum” açıklaması. Bence bu durumu hazmedemeyip Demirspor’dan ayrılan onurlu Sadi Hoca.

Mustafa Tuncel benim hatıralarımda bunlarla da bitmiyor. İddia Bültenlerinde favori gösterildiğimiz birçok maçı enteresan şekillerde kaybetmemiz. “Güngören bizim dengimiz değil” açıklamasının ardından onbinlerce insanın yaşadığı travma. Elinde salladığı turuncu bayraklar. Ve daha niceleri.

Peki bu kadar dönem içinde Mustafa Tuncel ve ardıllarının bu kulübe katkıları var mıdır? Açıkçası ben göremiyorum. Kulüp her gelen yönetim ile borcu daha da artarak bugünlere getirildi. Tuncel dönemlerinde her devre arasında takım yeniden değiştirildi, her sezon başı ve devre arasında onlarca yeni transfer yapıldı. Ayağı topa değmeden hatta antremanlara çıkmadan dünyanın transfer parasını alarak kulüpten ayrılan oyunculara şahit olduk.

Bir diğer sorun ise Mustafa Tuncel’in halen devam eden dava süreci. Bilindiği gibi Mustafa Tuncel Adana Demirspor başkanlığını sürdürürken yargılandığı davadan dolayı hapse girmiş ve koca bir sezonu Demirspor başkan vekili nezaretinde tamamlamıştı. Aynı risk halen devam etmektedir. Mustafa Tuncel’in davası devam ederken Demirspor başkanlığına aday olması bence doğru gözükmemektedir.

Şimdilerde Adana yerel basınında bir gün Mustafa Tuncel’in başkanlığa aday olmayacağı yazılırken, bir başka gün Mustafa Tuncel “ben böyle birşey demedim” açıklamalarında bulunuyor. Benim hatırladığım kadarı ile Tuncel dönemlerinde, bir tek kalıcı gelirin altına imza atılmadı, alt yapıdan bir tek futbolcu kadroya kazandırılmadı ve getirisi olabilecek bir tek çalışma yapılmadı.

Böylesine bir durumda eğer Mustafa Tuncel tekrar Demirspor’a adaylığını koyacaksa, en azından bir Demirspor taraftarı olarak projelerinin ve çalışmalarının neler olacağını ve 13 milyon borcun altından artık arkasına alamayacağı belediye desteği olmadan nasıl kalkacağını duymak ve bilmek isterim. Sadece bir gecede kulübe üye yapılan 146 genel kurul delegesinin oyları ile Demirspor’a başkan olunamayacağı kanaatindeyim.

Nadir AVŞAROĞLU

Yazara ait son köşe yazıları

"İki devrede, iki farklı oyun"

16 Eylül 2018, Pazar 16:58

"Özgüvenimizi yitirdik"

28 Ocak 2018, Pazar 22:16

Devre arası hedef belirlenmeli

4 Aralık 2017, Pazartesi 10:04

"Lokomotif Gençlik kuruldu"

17 Kasım 2017, Cuma 11:31

"Sorun kadroda"

31 Ekim 2017, Salı 16:13

"Daha çok inanan kazandı"

26 Eylül 2017, Salı 10:52

Yorumlar

bu kadaryi ver bana 10ta ne a.d.s yapardim bunlar kim a.d.r kim
Harbiden bir sezonda 51 transfer mi yapıldı. 51 futbolcu 2,5 takım eder be.
Belediyeden gelen para olmazsa bunlar bir hiç
yahu daha adam adaylığını açıklamadı. siz giydirmeye başladınız
Şadi değil Sadi hoca...
.)))))))))))))))
yanlıştır. doğru isim selahattin aydoğdudur kesinlikle
Mehmet Tuncel gibilerin nesli tükendi, artık Demirsporumuzun yakasından düşsün. Gitsin Tekirr yaylasinda kalsin, stada bile gelmesin.
Tuncel,Gökoğlu,Serin sizler bu camianın yüzkarasısınız.Kişisel komplekleriniz ve zavallılığnız yüzünden koca camiayı yok ettiniz.Hepiniz Allahınızdan bulun.
sayın yazar, super bır yorum yapmışsınız. tuncelın ve yaptıklaının eksıklerı bıle var, tuncelın en buyuk desdekcısı, gokogluduri, gokoglu tek başşina aday olmaktan korkuyor, tuncel kabadayı ayagıyla, bana kımse bırşey yapamaqz, yanımda talat ve e4kıbı var dıye, ötuyor, zaten genel kurul uyelerını gokoglu yaz<mış, secım olsada kazanırız, beledıe vekılı benım emrımdem cıkamaz, cunku bız ynı kaptan su ıctık, bırbırımızın tanıyoruz dıyor, gokoglu, dun başkandı, bugun , tuncelın cömezı bıle olrum dıyor, aydogdunun, ne dedıgı belırsız, önumu falan acın dıyor, allah demırsporunj yardımcıdı olsun
selahattin aydoğdu ya 20 milyon civarında bırakılan borç var,aba altından sopa gösteriyorlar,pek hayırlı bir sene yok önümüzde
NADİRİM GÜZEL YAZMIŞSINDA MERSİN KRAVATI TAKTIĞINI YAZMAMIŞSIN.AMA KÖRÜN ŞAŞ ALICISI OLUR.BU MUHTEREMİN HERKES TARAFINDAN BİLİNEN 2 TANE KEMİK YALAYICISI DERNEK VAR.BİRDE ŞU YÖNETİMİN GELİRİ VE GİDERİ İLE BİR YAZI YAZSAN.BU TAKIMA BUNLARIN DÖNEMİNDE NE KADAR PARA GELDİ NE KADAR HARCADILAR.BUNLARI YAZSAN.ANKARA TAYFASINDA YAZMIŞLARDI YAKLAŞIK 12.000.000.TL PARA GELMİŞ GÖZÜKÜYOR.YAPILAN HARCAMALARDAN SONRA 4.000.000.TL AÇIK VAR ARTISI BORÇ 9.000.000.TLDEN 13.000.000.TLYE ÇIKMIŞ ODA CABASI.
sulardaki kulüp binası tuncel zamanında satılmadımı. yaaz yaz bitmez. hala aday olacaksa yandık bitti demirspor.
Unutmayalım ; -Bekir Çınar'a belediyeden engelleme olmasına rağmen para aktaran kişidir. -İki sezon başında TFF ödemelerini yaparak transfer yapılabilmesini sağlayan kişidir. -Başkan iken değilken taraftarın bulunması gereken her deplasmanda taraftarın orada olmasını sağlayan kişidir. -Ne kadar çok para harcasada harcadığından fazlası kaynak bulan yaratabilen kişidir. Kongreler rakamlar ortadadır araştırılsa görülür. -Adanaspor maçında dahli olmadığı engellemek için çabaladığı bilmesi gerekenlerce bilinir. Yetersiz kalmıştır eleştirilebilir ama yargılanamaz. -Son maç mersin ile olsa şampiyon olacak olsanız herkes o kravatı takar. -Bulunmaz hint kumaşı değildir. Çıkan aday yoktur.Herkes bana minnet edilsin ben o koltuk için mücadele etmem zora düşün beni rica ile getirin havasında iken indirip kaldırmadan aday olmuştur. Demirspor ile şampiyonluk yaşamak inanıyorum ki içinde uhdedir. Diğer adaylar eğer var ise bu işi gerçekten istiyorlarsa bunu belli etmelidirler. Herkes uykuda kumpasta bekliyor ses seda yok. Kimseyi abartmaya aynı zamanda yerin dibine sokmaya gerek yok.
Tuncel, 2010'da takım play off'lara giderken, futbolcular aylarca para almamış durumdayken, 100 bin (ya da 150 rakamı tam hatırlamıyorum) prim vereceğini söyleyerek insanları umutlandırmış, sonra bu parayı vermeyerek evinin faturasını yatıramayan topçuları o zor durumunda moral olarak çökertmiş, daha maç yapılmadan, olası bir mağlubiyet durumunda başkan olabilmenin planlarını yapmış, kısacası bekir başkanı sırtından hançerlemiş kişidir. ondan gelecek iyilik allahtan gelsindir. taraftarların ezici bir kısmı bu hikayeleri yakından bildiği için bu isme şiddetle karşı çıkmaktadırlar.
Arkadaşlar Erman Adanaya 2 gün önce gelmiş yöneticilerle birarada olup senet karşılığında paralarını almışlar yalnız berat federasyona başvurduğundan dolayı parasını alamamış şimdi şöyle düşünüyorum tamam bazı kulüpler sıkıntı geçirir bunu sonra telafi ederler futbolcularla oturupkonuşurlar basına bilgi verir nasılmı siz kulübün borcu yok diyorsunuz borç çıkyor şu kadar parayla geleceğiz dediniz verdiğiniz sözü tutmadınız bir de arkadaşlar bakın görün bu yönetim kendilerini alacaklı çıkarırlarsa şaşmayın tamam takım ptt.1.lige çıktı playofa 1461.trabzonun katılmamasıyla adana demir spor katıldı ama bazı yalnışlıklar yapıldı yönetim bunları kabul etmedi borçluysan futbolcuların parasını ödemekte zorluk çekiyorsan açık açık bizyapamıyoruz başka yönetim gelsin tuttunuz devre arası en iyi futbolcuları verdiniz ramazan çımen ne söz verdi Juninhonun bonservisini alacağız öncelikle sorun çıkmadan Berat çetinkayanın sorununu çözüpl kulübü düzlüğe çıkaralım federasyonla transfer işinde sorun çıkmasın çünkü tek kalıcı Adana demir spor kulübüdür selahattin aydoğdunun başkan olmasını istiyoruz neyi bekliyoruz adananın Adana demir spor için bir araya gelip diğerleri niçin tamam selahattin aydoğduyu istiyorlaro gelsin adaylığınıkoysun demiyorlar zaten her şey belli pazartesi gününe kadar açıklanmasılazım
seyhan otelinde yapılan kongrede başkanlık için binbir naz yapan kişidir taraftar o günleri unutmadı gelecekse aydoğdu gelsin yoksa kayyuma kalalım
demirsporumuzun şanlı tarihi ile son 20 yıldakı gelen yöneticilerle hiç örtüşmüyor. duraktan sonrakı tüm yönetımler, kendılerıne oynamışlardır. durakta dahıldır buna. herkesın bır kişisel hedefı vardı, bu hedefleri gerçekleştırıken, sahıpsızlıgıde, taraftarıda , basındakı bazı ads üzerınden geçınenlerıde çok güzelce kullanmışlardır. adeta merdıven görevı vermişlerdır. işte bu nedenle eskılerden kım ama kım gelırse gelsın ads hıç bır yere gelemez.... nemi olması lazım, pırıl pırıl hıç şaibeye bulaşmamış, devlettle davalık olmamış, düzgün ınsanların gelmesı gerekır. ama çokkkkk zorrrrrr. demırsporun üzerıne çöreklenmiş, her kesımden basıt ınsanlar amaçlarını ve geçim kaynaklarını saglamak ıcın düzgün ınsnları getırmeyeceklerdır. demırpor sevgısı altında, her türlü rant oyunları devam edecektır. gönülden sadece renklerı sevenler bunların hıçbırıne prım vermesın. bayragını evının köşesıne assın ve beklesın.
gökoğlu tuncel gelirse yandı demirspor seneye düşeriz kimse sahiplenmez demirsporu şimşekler grubu neden sessiz geçen sene daha aktif bir durum vardı ortada
mavı cephe, sen ne yazdıgının farkındamısın, harcadıgından fazla kaynak ne demek, o zaman yıl sonu bıloncosu, nıcın negatıf verıyor, fedarasyona yatan bır trılyonu, aytac beymı verdı, yoksa tuncelmı, hangı taraftarın deplasmanda olmasını saglamış, taraftarı ıstasyon meydanında duelooya davet eden kım, sulardakı tesısı satan kım, emrahı satıp , borcundan duşen kım, erhan catalcam, erhan namlı,yıgıdı , hem boşa cıkmasını saglayıp, hem federasyona borclandıran kım, kulupten alacagını, hemde hacız yoluyla, hemde faızı ıle bırlıkte alan kım, 3 mac kala, mersın,karabuk,adanaspor macları oncesı 4 puan ılrıden, şampıyonlugu kaptıran kım, 400 mılyar para odeyıp, bedava , super lıge antrenor verdık dıye, levent eriş serbest bırakan kım, 2005 de , bank asyada teslım alıp, bır yılda 2. lıge duşuren kım.
sn site yöneticileri ,aydoğdu adaylaığını açıkladı paylaşırmısnız ..
Biz taraftarlar kesinlikle Mustafa Tuncel i istemiyoruz
Lacivert Cephe isimli arkadaşıma ilave yapayım.Sulardaki tesislerimizi Cahit Sınmaza peşkeş çekip sonrada parasını iç edenler kim?Geçen yıl meclis üyeleriyle gelip ceplerinden 5 kuruş koymadan 750 bin tl hanesine alacak kaydettiren kim?Açın bakın borç listesine Tuncelin alacağına.Geçen yıl Demirspora yardım adı altında dolmuşçulardan toplanan 6 milyon tl yi Demirspor kasasına girmeden iç edenler kim?Yine geçen yıl belediye 8 milyon tl para verdim dedi bu parayı iç edenler kim? Tuncel,Gökoğlu,Serin birde yanlarına Telatı koy al sana daltonlar.Bunların geçim kaynağı Demirspordur.Demirspor olmasa bunlar hem bu toplumda tutunamaz hemde açlıktan ağızları kokar.Demirspor taraftarı gerekli tepkiyi mutlaka verecektir.
Bunlar cıyanlardır bunlar zalimlerle aynı sofrada oturandır bekır çınar harıc bunlar serefsızce bir düşünce içindeler bunların isimlerını gündemde tutmaya çalışanda serefsizdir yeter artık bu ciyanlar konusuldumu benim icim sızlıyor bizim bir arma sevdamız var bır trübün duruşumuz var bunu bu isimlerı zikrederek gölgelemeyin.
Gomtrci çok güzel belirtmiş...Daltonlar!....Geçen yılki kongrede kavga döğüş yönetim bizde kaldı, 1 sene öyle yada böyle devam ettik..Yine aynısını yaparız düşüncesinde olabilirler... Ama İnanın bir dönem daha kaldırmaz bunları kulüp.. Sonumuz A.gücü gibi olur.Borç 13tü 20 olur!..Onun İçin Gelecek için #direnADS....
Mustafa tuncel dogru isim degil bu adamin adinin demirsporla gecmesini bile istemiyoruz.gecmiste adanaspora 1-0 maci veren gungoreni kuccumseyen mersini kucumseyen ve demirsporu 5 yildir 2.lig kirmizi guruba hapseden mustafa tunceldir yaklasma bile bu kulube tuncel efendi.
nadir avsaroglu yazinizi dikkatle izledigim gibi sonuc olarakta her iki yaziniza cevap yazdim fakat sunu belirtim sahsiniza ilgili kotu yada hakaret icerigi tasimamakla beraber saygi duyuyorum yazilariniza yukarida belirtigim zatlari agziniza almak yada gundemte tutanda serefsizdir kelimesi sizlere hitaben yazilmis degildir vede olamaz genel olarak ortaya konusulan bir kelimedir calismalariniza basarilar diliyorum
nadir avsaroglu yazinizi dikkatle izledigim gibi sonuc olarakta her iki yaziniza cevap yazdim fakat sunu belirtim sahsiniza ilgili kotu yada hakaret icerigi tasimamakla beraber saygi duyuyorum yazilariniza yukarida belirtigim zatlari agziniza almak yada gundemte tutanda serefsizdir kelimesi sizlere hitaben yazilmis degildir vede olamaz genel olarak ortaya konusulan bir kelimedir calismalariniza basarilar diliyorum
Sayın yazar çok güzel bir yazı yazmışsınız.çoktan beri böyle doğruları yazan birini görmemiştik.gerçektende 20 yıldır bu başımıza çöreklenen bu çıyanlardan kurtulmadığımız sürece işimiz bundan sonra dahada zor.bu sezon borcumuzun azalacağına maalesef dahada artmıştır.ve bu bize hiçde inandırıcı gelmemiştir.allah göstermesin yine bu yönetim gelecekse tüm taraftar gelecek senelerde batma,ve kapanma sürecine girecektir.bu belediyeden ve diğer yerledrden gelen tüm nakit paralar,trilyonlar kulübümüzün kasasına girmemektedir.kasaya girseydi hersezon sonu topçularımız alacakları için federasyona başvurmazdı.bu yüzden mutlaka demirsporumuza dışarıdan girecek sıcak nakit para lazım,lazım ki gelecek sezonlar için borcumuz azalmaya başlasın.ama bu çıyanlar geldiği sürece borcumuz herzaman katlanarak artacaktır.yol verin aydoğduya artık.aydoğdu da yanlış yapacak olursa,üm taraftar babasıda olsa gereken tepkiyi görecektir.
eğer taraftar dernekleri birlik olsaydı bunların hiçbiri kulübün önünden geçemezdi. tek suçlu taraftar derrnekleridir.olanda bizim gibi taraftarlara oluyor.. mustafa mehmet önder hikaye.
tuncel,gökoğlu,serin out ,AYDOĞDU in ;))
Arkadaşlar bu bildiklerinizi yazmanız için illa birisinin sizi sinirlendirmesine gerek yok. Ben amacıma ulaştım herkes bildiklerini paylaştı eyvallah. Dediğim gibi bulunmaz hint kumaşı değil :) Ama keşke birileri çıkıp ben adayım diyebilse ...
asla mustafa tunceli istemiyoruz doğru isim selehattin aydoğdudur eğer mustafa Tuncel başkan olursa kesinlikle maça gitmicem

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor