"Yönetim transfer harcamalarını açıklamalıdır"

Bu sezon iddialı bir şekilde göreve gelen ve genel kurulda Süper Lig sözü veren yönetimimiz, sezona hızlı girerek önemli transferlere imza attırdı. Birçok 1. Lig kulübünün bir tek iç transfer dahi yapamadığı böylesine bir dönemde, kamp dönemi başlamadan bir çok önemli oyuncuyu kadromuza katarak hazırlıklara başlayan Demirspor’un lige hızlı bir giriş yapması bekleniliyor. Ancak bu transferlerin maliyeti ve bütçemiz içindeki yerini bu yazımızda inceleyelim istedik. 

2013-14 sezonunda Adana Demirspor’un gelir kalemlerine baktığımız da geçtiğimiz yıldan çok da farklı bir gelir tablosu beklenilmiyor. Muhtemeldir ki; bu yıl TFF’dan yaklaşık 2 milyon 250 bin, Spor Toto’dan 2 milyon, TRT’den 250 bin TL gelir beklenmekte. Bu yıl İddia gelirlerinden 2 milyon, kombinelerden 750 bin, bağış ve teberrulardan 500 bin, geçen yıla yakın bir göğüs ve şort reklamı bulunması durumunda 500 bin gelir beklenilmektedir.

Bu sezon belediyenin spor fonu başta olmak üzere aktaracağı paranın toplamının 3 milyon 200 bin TL olduğu düşünülmekte. Tesis kirası ve diğer kiralar düşüldüğünde 2 milyon 600 bin bakiye kalıyor. Bu yıl iddialı bir kadro kuran Demirspor tribün gelirlerinden 1 milyon 800 bin bekliyor. Bu miktarın yaklaşık yarısı stat giderleri için kesildiğinde geriye 1 milyon TL kalıyor.
 
Bu gelirlerin haricinde Demirspor’un başta Lawal satışından olmak üzere futbolcu satışlarından elde edeceği gelirler, TFF’nin bedelini ödediği deplasmanlara dair otel ve uçak paraları, muhtemel Türkiye Kupasında geçilecek turlarda alınacak primler ve bu maçlara dair İddia gelirleri olacaktır. Kaba bir hesapla bu yıl Adana Demirspor’un gelir kalemleri toplamının yaklaşık 13 milyon olacak gibi olacağı görülüyor.
 
Gider kalemlerini incelediğimiz de şeffaflık vaat eden Demirspor yönetiminin şu ana kadar transferlerle ilgili en ufak bir rakam telaffuz etmemesi ile gider bütçesi içindeki en büyük kalemi oluşturan transfer giderleri hakkında bilgi sahibi olamıyoruz. Üstelik yıl içinde ödenmesi gereken teknik heyet ve futbolculara ait prim ve maç başları da bu hesaba dahil tutulmalıdır.
 
Haziran ayı başında Önder Serin yönetimi futbolculara Erman Özgür de bulunan alacaklarına dair kulüp senetleri verdi ve mevcut yönetim bu senetleri ödeyecek. Futbolculara alacakları karşılığında iki ayrı vadede senet verildi. İlki Ekim ayında,  ikincisi ise Aralık ayında.  Ekim ayında 850 bin TL., Aralık ayında 850 bin TL şeklinde ödeme yapılacak. Geçtiğimiz yıl ki kadroya ödenecek para 2013 yılı sonuna kadar 1 milyon 700 bin TL, önceki sezonlardan futbolcu alacakları 450 bin, toplam 2 milyon 150 bin TL. Ayrıca bu giderler dışında kulüp çalışanlarının maaşları, tesis giderleri, stat giderleri, geçmiş dönemlere ait icra ve temlik ödemeleri, faiz borçları, vergi ve SGK ödemeleri de Demirspor’un gider kalemleri arasında.
 
Genel Kurulda Önder Serin Demirspor’un toplam borcunu 12 milyon 749 bin TL olarak açıklamıştı. Görüldüğü gibi bu yıl ki Demirspor’un toplam gelirlerinin tamamı ancak bu borcu karşılayacak biçimde. O halde bu yıl yapılacak transferler dahil tüm bu harcamalar cepten yapılacak ve kulüp yeni borçların altına sokulacak.
 
Genel kurulda birlik beraberlik mesajları verildi, hiçbir takımın transfer gerçekleştiremediği bir dönemde önemli isimlere imza attırılması ve kamp dönemine yetiştirilmesi sağlandı. Ancak tüm bunların bir maliyeti var. Basına yansıyan rakamlar; Mesut Saray için 450 bin, Erçağ için 500 bin TL, Orkun Uşak için 650 bin TL olduğu söyleniyor. Mehmet Batdal’a ise 1 milyonluk teklif yapıldığı telaffuz ediliyor.
 
Basın mensupları olarak bizler de Yücel Hoca’nın ciddi bir rakama imza attığını, Gökay İravul, Efe İnanç'ın PTT 1. Lig için önemli sayılacak ödemeler yapıldığını duyuyoruz. Bu isimlerin dışında Hayrettin Yerlikaya, Mehmet Eren, Doka ile birlikte 2 yabancı futbolcunun adları da Demirspor ile birlikte anılıyor. Tüm bu transferlerin toplam maliyeti ne kadardır?
 
Hiçbir PTT 1. Lig kulübünün cesaret edemediği bu transferler hangi para ile yapılıyor, ödemeler nasıl ve ne şekilde yapılacak, bu ödemelerin yapılabilmesi için yönetimim bulup yaratacağı kaynaklar nelerdir? Hepsinden önemlisi bu ödemeler kalem kalem nelerdir ve toplam kaç paradır?    
 
Henüz erken diyerek mevcut yönetimin Şimşekler Grubuna ve dolayısıyla Demirspor taraftarına en büyük vaadi olan kalıcı gelirler konusuna hiç girmiyorum. Ancak tüm bu flaş transferlere yapılacak ödemeleri ve hangi kaynaktan yapılacağını da bilmek istiyorum. En azından çoğu transferin tamamlandığı ve kamp dönemine başlandığı bu günlerde transfer harcamalarına dair yönetimin bir açıklama yapmasını bekliyorum. Çünkü ben Demirspor’un, Göztepe, Ankaragücü, Sakarya, Diyarbakır gibi olmasını istemiyorum.

Nadir Avşaroğlu

Yazara ait son köşe yazıları

"İki devrede, iki farklı oyun"

16 Eylül 2018, Pazar 16:58

"Özgüvenimizi yitirdik"

28 Ocak 2018, Pazar 22:16

Devre arası hedef belirlenmeli

4 Aralık 2017, Pazartesi 10:04

"Lokomotif Gençlik kuruldu"

17 Kasım 2017, Cuma 11:31

"Sorun kadroda"

31 Ekim 2017, Salı 16:13

"Daha çok inanan kazandı"

26 Eylül 2017, Salı 10:52

Yorumlar

Yönetimin sözüne inanıyor ve şeffaflık bekliyorum. Umarım gelir gider tablolarını açıklayıp bizleri aydınlatırlar. Başarı geldikçe mali durumun düzelecegi inancındayım.
Eğer rakamlarınız doğruysa 13 milyon yıllık gelirimiz varç Bu rakam bana oldukça fazla geldi. TFF ile Spor Toto nun nerede ise aynı parayı vermesi bana enterasan geldi.
Bu transfer paraları kimin cebinden çıkıyor, nasıl ödeniyor açıklansın. Yönetim hibe yapacak mı, kaç para yapacak bilelim. Sayın Avşaroğlu bir de sizden ricam, Yöneticiler ve özellikle Mehmet Gökoğlu tüm bu harcamalara temlik koyacaklar mı lütfen takipcisi olun, bizlere aktarın.
İYİ FUTBOLCU TRANSFER ETSİNLER BU TAKIMI BİR ÜST LİGE ÇIKARSINLAR ZATEN BÜTÜN BORÇLARI KAPATIR YAKLAŞIM 30 MİLYON TL AYAK BASTI PARASI ALIYOR ÇIKAN TAKIM YENİ YÖNETİMİN GİDİŞATI BENCE ÇOK İYİ
Şampiyon olursak borç sıfırlanır süper ligden dünyanın parası gelir yok şampiyon olamazsak bu yönetim bırakıp giderse nasıl 13 milyon borcumuz olmasına rağmen selahattin aydıoğdu takıma sahip çıktıysa 20 milyon borcu olan demirsporumuza başkaları sahip çıkar sahipsiz kalmayız.diğer takımlara sahip çıkan olmadığı için bu hallere geldiler.
oğuzhanın dediği gibi ayak bastı parası o zaman urfa nereden buluyo bu parayı geen sene butun futbolcuları kaçtı bırakında adamlar yapsın transferini kimse demirsporu düşürmez o diyarbakır ankaragucu gibi düşürecek olsalar yılardır hep aynı isimler geliyor şimdiye çoktan düşümş olurdu
Bursaspor, Karşıyaka, Göztepe ve Eskişehirspor kulüpleri bizim gibi büyük camialar, taraftar sayıları oldukça fazla. Taraftarları kombine kart, forma ve armalı ürünleri satın alarak katkıda bulunuyor. Anadolu kulüpleri forma ve lisanslı ürünlerin satışından senede ortalama 300.000 TL kalıyor. Demirspor'umuzun geliri ise kocaman bir sıfır. Ne internetten satış yapabiliyor, ne de bu ürünleri satacağı bir mağazası var. Artık biliyoruz ki demirstore formaları kaçak satmaktadir ve bu organize işler yönetimin gözü önünde cereyan etmektedir. Artık kurumsallaşin, bu şikeli satışları bitirin. Biz de kulubümüze destek olalım, bol bol alışveriş yapalım
Kurttepeli kardes seni kutluyorum hemde gercekten 1e 1 özetlemisin isi be aga......Öpyorum seni helal olsun kardes,,,,,, Sevgiler........ Hesap verin ulan kisacasi yönetim................!ALLLLLLOOOOOOOO duyun artik su Sesimizi...............
Kim yayinlamaz.......................Saygilar..........
Zihni kardeş, eyvallah selam sevgiler, kulüpten hiçbir beklentisi olmayan sade bir taraftarım, haktan hukuktan yanayım, kulübümün daha fazla kazanmasını, güçlenmesini istiyorum. Ancak kulubümüzün forma satışının gelirinden mahrum olması çok zoruma gidiyor.
Aga namusuma yillarin biriktirdigi bir agresifligimi düsürdün su an. Seni yine Kutluyorum yani demek istedigim adanademirsporu benim kadar seven varmis beeeehhhh............. Öpyorum kardesim bilmiyom yasin kac ama muhtesemsin.........
Ben yıllardır o storeden 1 liralık bir şey almadım sırf o satışların geliri demirspor üzerinden kan emicilere gitmesin diye. Artık kurumsallaşın kulübün resmi storesi olsun internet üzerinden satış olsun. Real da, optimum da şubeler olsun. Yine bu noktalarda kombiler satılsın. İnanın çok büyük gelirler elde edilebilir. En büyük kalıcı gelir bu işte. Yönetim bu konuya bir an önce açıklık getirmeli. Taraftar artık çok bilinçlendi herkes bu durumun farkında.
Bu yönetimin kurumsallaşma, lisanslı ürün, forma satışı, web ve avm içerisinde satış, maç günleri özel promosyonlar gibi yeni pazarlama stratejileri hakkında bilgiye sahip olduklarını zannetmiyorum. Mevcut yasal olmayan yolla armamızın üzerinde olduğu formalardan haksız kazanç elde edenlere göz yumacaksın, bu eski kafalarınîzı değiştirin. İyi transfer yapmanız sizin adil, iyi yönetici olmanız anlamına gelmez..
mübarek gün kimse haram işler yapmasın, haram kazançlar sağlamasın
ads store den kazanılan para kulübe gtmiyor mu arkadaşlar ???
storeyi bilinçli olarak hedef alıyorsunuz gerçek kişiler düşünceler olduğuna inanmıyorum birilerinin komplo kurduğu apaçık belli storeyi sorgulayana kadar yıllardır kulübün forma işini yapan ads-der i telat şahini sorgulayın umbro umro üretip kaklıyorlar asıl kazanç burda storeden gelen gelir ne sanki adamlar hala evine dolmuşla dönüyor hala kendilerine ait bi edinimleri yok hayatlarını demirspora adamış insanlar bırakın ordan kazansın
Yaa iyi güzel yazmışsınızda keşke geçen öneme ait önder serin efendi lerede buradan bazı sorular sorsaydınız iyi olmazmıydı.Mesela : geçen sezon ki tff den 2 milyon,naklen yayından 2 milyon,iddiadan 2 milyon,trt-kombine ve reklamdan 1,5 milyon ve maç hasılatındanda 1,5 milyon tl ,belediyedende 2,5 milyon tl olmak üzere hepsinin toplamı 11,5 milyon eder.bu çok büyük para .bu paralar yönetimler tarafından adam gibi kullanılsa yeterde artar bile.Önder serin geçen sezon başı transfer maliyetimiz 6 milyona yakı demişti,ara transfer dönemindede bazı topçuların gönderilmesiyle transfer maliyetini 4 milyona düşürdük demişt.ve kulübü 9 milyon borçla devraldık demişti.peki eski borç 9 milyonla,transfer maliyeti 4 milyonu toplarsak 13 milyon ediyor.ee geçen seneki tüm gelirlerin toplamı 11,5 milyon tl.toplam borç olan 13 milyondan 11,5 milyonu çıkarırsak geriye 1,5 milyon borcumuzun kalması gerekmezmiydi ?hadi maç başları ,tessisilerin gideri, ıvır zıvırı da koyun taş patlasın borcumuz hadi 5 milyon olsun.ama çıkmış önder serin 13 milyon borçla bırakıyoruz diyor kulübü.buna da kimse etmiyor.hatta borç 13 milyonuda geçebilir diyerek ucunuda açık bırakıyor.herşey ortada.seneyede bu yönetim devrederken 15 milyon borçla devraldık diyerek 2 milyonda bunlar ekler.maalesef kimse bunlardan hesap sormuyor soramıyor.guruplarda menfaat peşinde koştukları ve nemalandıkları için onlarda hesap soramıyor.ee tabi tencere dibin kara,seninki benden kara misalı sürüp gidiyor bu yolsuzluklar,yıllardan beri biz bu soruları soruyoruz buradan ama bir şerefli allahın kulu çıkıpda kalem kalem anlatmıyor anlatamıyor,anlatamazlar da.ye kürküm ye.
ee tabii ki yönetimde babadan oğula geçtiği için yönetime gelenler,önceki yönetimin borcu v.s.bütün icraatlarını ibra ettiği için aklamış oluyor ve sonradanda onlardan kimse hesap soramıyor.yani anlıcağınız bunlar birbirlerin aklayıp gidiyor.bundan dolayı bunlar yönetimi birbirlerine bırakıp devam ediyorlar.ediyorlarki başka biri yönetime gelirse bunlardan hesap sormasın diye.yani kendilerini sağlama alıyorlar.körler ,sağırlar birbirlerini ağırlar.çünkü bunlar bu şekilde devam etmeye mecbular.yoksa foyaları ortaya çıkar.siz gökoğluyla önder serinin arasının bozuk olduğuna sakın inanmayın.hepsi numara.
demıryolu yolcusu, sen yolculuguna devam et, anca gıden.
sayın yazar, kanım o kı, demırsporun sonu kotu olacak, tabı kendı goruşum, gerıye dönuk borcları saymıyorum, demırsprun en buyuk delır kaynagı, şuphesız beledıyedır, aylık yaklaşık 500 mılyar ıyı ve, bu lıg ıcın buyuk paradır, beledıye başkanın keyfıne verılen bu rakam, yalnızca, tuncel tarafından eksıksız kulube kazandırılır, başka bırının bu parayı alması ımkansızdır, ve bu para, ışcılerden yalnuz demırspora verılsın dıye de kesılmemektedır, yaklaşan yerel secımler var, henuz vekaleten başkanlık yapan, zıhnı beyın partısı bellı olmamıştır, sayın tuncel mhp den ıhrac edılmıştır, kendı duşuncelerne sahıp olmayan, akp ye gırmesı mumkun degıldır, chp ye, sayın tuncelın dna sı uymaz, bdp olmaz, başka secılecegı bır partı yoktur, kaldıkı her ıkı ayda, hukumet tarafından, acıga alınma suresı uzatılan aytac durakın dahı, beledıyeye dönmesı mumkundur, sayın gokoglu, hep gelecek paraları hesap ederek tarnsfer yapmaktadır, yoksa yucel hocaya verdıgı para, beledıyeden aldıgı paranın ıkı katıdır, dıger topcuların anlaştıkları paralar , tabı ıyılerı sayıyorum 500 mılyarın altında degıldır. onun ıcın, bu saydıklarımın eksılmemesı, hep boyle devam etmesı ıcın dualar etmelıyız. yoksa,,,,, yoksa,,,, halımız duman olur. saygılarımla.
Hocam konuyla alakalı değil ama birde yeni yapılacak stad işini takip etseniz sizden ricam olur.sizler yetkililerle daha çok irtibat kuruyorsunuz.tşk.

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor