"Kimse bir gazeteciyi tehdit edemez"

Bazı medya kuruluşlarında ve Adana Demirspor haberleri yapan internet sitelerinde Adana Demirsporlular Derneği Başkanı Telat Şahin’in bir açıklaması yer aldı. Açıklamada Şahin, isim vermeden, üstü kapalı bir şekilde, Adana’da bir radyoda yayın yapan Abdullah Ay olduğunu düşündüğüm bir basın mensubuna hitaben iddialarda, açıklamalarda ve hepsinden önemlisi tehditlerde bulunuyor. 

Öncelikle şu durumu belirteyim. Eğer bu ifadelerin hedefinde olduğunu düşündüğüm şahısla, bir tanışıklığım ya da görüşmüşlüğüm yoktur. Yazılarını beğenmem, spor yorumculuğunu ve spor programı anlayışını kurgulu ve objektif olmaktan uzak bulurum. Sosyal medyadan da takip edebildiğim kadarı ile tweetleri ve ifadeleri son derece çocuksu, hedeflediği kişiyi küçümser ve ifadeleri rencide eder bir biçimde.
 
Ancak bu kişi bir medya mensubu ve bir gazeteci. Bir radyo sahibi bu kişiyi beğeniyor olmalı ki, Adana’nın en çok takip edilen spor radyo programını yaptırıyor. Bu kişi okunuyor ki sahibi/ilişkisi olduğu 2-3 internet portalı var. Bu kişi ilgi görüyor ki sosyal medyada 1.100’ün üzerinde takipçisi var. Sonuç itibarı ile bu kişi bir basın mensubu ve bir gazeteci.
 
Telat Şahin’in açıklamalarında son paragrafa kadar diyeceğim hiçbir şey yok. Bir şahıs ile bir gazetecinin yargıya taşınmış iddiaları ve birbirlerini suçlamaları denilebilir. Ancak son paragraf son derece vahim ve tüyler ürpertici. Bu satırlarda Talet Şahin açık olarak bir gazeteciyi tehdit etmektedir. Kendi deyimi ile “binlerce üyesi ve seveni” olduğunu belirten Telat Şahin, bu gazeteciye hitaben “başına bir iş gelirse karışmam” demektedir.
 
Bu durum tam bir haddini ve kendini bilmemezliktir. Mahkemeye verdiğini belirttiğin bir şahsı, yazdıklarınla tehdit edemezsin, basını ve sosyal medyayı kullanarak hedef gösteremezsin. Telat Şahin’e sormak isterim; Bu gazetecinin başına ne geleceğini düşünüyorsun da bu satırları kaleme alıyorsun? Sen, Adana Demirsporlular Derneği üyelerine ne hakla “Üyem” ifadesini kullanıyorsun? Mavi-Lacivertli renklere gönül vermiş insanlar senin üyen değil, Adana Demirspor’u bir adım daha ileri götürmeye kendilerini adamış derneğin üyeleridir, bilmiyor musun?
 
Sayın Telat Şahin, başta da yazdığım gibi, bu gazetecinin yazılarını ve iddialarını ben de beğenmiyor, tarafsız olduğunu düşünmüyorum. Eminim ki, yargıya taşıdığın iddialarında haklısındır da. Ancak bunların hiç biri, senin bir basın mensubunu “Bu çocuğun başına bir iş gelirse sorumlusu ben değilim” diyerek tehdit etmeni gerektirmez, bu yetkiyi sana vermez. Hiçbir gazeteciyi ve basın mensubunu Demirspor taraftarlarına ve sevenlerine hedef gösteremezsin.
 
Bir ufak satırda Adana yerel basınına ve spor yayıncılarına; bir gazeteci, bir spor yazarı bir meslektaşınız alenen ve açıkça tehdit ediliyor ve sizler bu ifadelere sayfalarınızda yer veriyorsunuz. Bırakın bir gazetecinin tehdit edilmesini kınamayı, bu durumu yayınlayarak bu tehdide ortak oluyorsunuz. Yarın bir gün herhangi biriniz tehdit alır ve susturulursa, hiç kimseye dert yanmayın, derdinizi anlatmayın. Bu durum Adana spor medyasının ne durumda olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Adana yerel basını önemli bir sınavdan daha geçmiştir.
 
Ben icra ettiğim mesleğim adına, sütunlarını paylaştığım internet portalımın ilkeleri adına, basın meslek ilkeleri ve basın ahlakı adına bu duruma sessiz kalamazdım, kalmayacağım.
 
Murat HASEKİOĞLU

Yazara ait son köşe yazıları

"Kaybedilen birşey yok"

16 Şubat 2020, Pazar 22:23

"İyi bir başlangıç"

20 Ocak 2020, Pazartesi 22:47

"Alabileceğimiz bir derbiydi"

16 Eylül 2019, Pazartesi 8:00

"Gelen ağam, giden paşam"

5 Eylül 2019, Perşembe 14:00

"Ümit Hoca'nın tercihleri"

2 Eylül 2019, Pazartesi 22:16

"Yeni sezona girerken"

7 Ağustos 2019, Çarşamba 22:47

Yorumlar

sayın murat hasekioğlu o kadar güzel bir yazı yazmışsınızki ne diyeceğimi bilmiyorum imzamı atarım bu yazdığınız yazıya,, sadece susuyorum ..
Murat abi. Yazılarınızı beğeni ile okuyorum. Sizi beğeniyorum. Buradaki yaklaşımınızda doğru. Ben de Abadullah ay'ı günahım kadar sevmem. Talat şahinin bu yazısını okuyunca Abadullah Ay bana bile masum ve mazlum gözüktü.
Bir de yazınızda değinmemişsiniz ama "çocuk" ve "radyocu" ifadelerini de kullanmış. hoş olmamış
HİÇ BİR GAZETECİDE NE OLURSA OLSUN. İLERİ GERİ KONUSAMAZ
balıklama
Bende takip ediyorum abdullah ay ı yalnız kimse kimse yi beğenmek zorundadeğil bizde yönetimi, telatı, şimşeklergrubu liderlerini beğenmiyoruz. bunu da yayınlamazsanız sizin de tarafsızlığınızdan şüphe ederim.
tehdit mi? yoksa kendini savunmamı;anlayış farkı var,sizce a.ay hertürlü konuşabilir mantığı çıkıyor,eğer haksız çıkar ise,özür diler biter mantığı yanlış....
grup yorum konseri istiyoruz açılış maçı için
gazeteci olan her türlü yalanı dolanı söylesin.insanların şerefi ile oynasın.sen cevap verince tehdit etmiş ol. yok öyle birşey. allahın adanasporlu olan radyocusuna Demirspor üzerinden prim yapmasına müsade ediyor ve bu yazıyı yazarak prim veriyorsunuz ya ne diyeyim size. Kol kırılır yen içinde kalır.varsa bir sorun biz demirsporlular kendi içimizde çözelim.
Murat bey bende yazılarınızı severek takip ediyorum. Talat şahin kusura bakmasında üyem dediği insanların hiçbiri talat şahin için bir insana zarar verecek kadar aptal değildir.bu üylerimizin,talat şahin için bırakın bir insana zarar vermeyi bir sivrisineği bile inciteceklerini sanmıyorum. o kadar aptal ve cahil değiller.demekki aklından birşeyler geçiriyorsun ki o üyem dediğin insanlarıda yargının önüne atıyorsun.demekki senin üyem dediğin insanlara sevgin bu kadarmış, o da adam adam satmak. zaten bu taraftarların% 99 u da talat şahini sevmiyor ve istemiyor.kimlerin desteklediğinide gayet iyi biliyoruz.oğlum bak git,çocuk gibi kelimeleride hiç hoş değil.zaten mahkemeye vermişsin haklıysan dediğin şahıs gereken cezayı alacaktır. kabadayı edasıyla konuşmanın hiç alemi yok.ve o aşağıladığın şahısı hedef göstermek senin hiç haddine değil.burası patagonya hiç değil.evet demirsporumuza verdiğiniz zararda yeter artık.zaten taraftarda seniçok iyi biliyor ve buralardanda geçen seneki ve bu seneki kongre zamanı binlerce taraftar sana karşı tepki verilmişti buradan.
adanademirsporda gerçekleri dile getiren herkes yalancı olur sahtekar olur tehdit alır
sen delikanlı adamsan telefonlara çıkar konuşursun burda yazıp durmazsın
murat hasekioglu kardeşim kimse basın mensubunu tehdid edemez demek ne demek sizler istediğinizi yalan yanlış yazacaksınız kafanıza göre yorum yapacaksınız yöetici başkan dernekler susacak yok öyle yağma yılarca bu ülkeyi gazeteciler yönetmedimi büyük medya patronları istemediği işine gelmeyenleri yerden yere vurmadımı şimdi yılarca gazetecilerin sevdiği cenetlik sevmediği tu kaka tabiki buda menfaata çıkara dayanıyor istediğini verirsen iyisin telefonuna çıkmasan kötüsün bak sana ne yaparım tehditleri herkes herkesi biliyor be kardeş yeterki takımlarımız zarar görmesin benim tek derdim bu sende bu işleri biyorsunda kimsenin işine gelmiyor hadi kolay gelsin..a.d.s
Murat bey cesaretiniz ve dik duruşunuzdan dolayı sizi tebrik ederim ama bütün gazetecilerde masum değildir onlarda tarafsız ve gerçekçi olmalı
murat bey yazınınızın altına bende imza atarım.ben de abdullah ay ın yazılarını okuyor ve takip ediyordum ama bazı yazılarını ve söylediklerini görünce şimdi ne yazılarını okuyorum nede takip ediyorum.benimde ilk dikkatimi çeken dernek üyelerini telat bey kapı kulu konumuna sokup üyelerim diye adlandırıyor ve dernek üyeleri üzerinden birini tehdit ediyor yapılan açıklama neticesinde haklıyken son cümlesinde kullandığı ifadeler yüzünden haksız duruma düşüyor.
Edemez doğru ellerine sağlık.ama kimsede topluma karşı kışkırtma aşısı yapamaz.yıllarca yazanları toplum izledi ve saymadı. tek kişilik savunma adalete sığmaz .bir tarafı hep doğru haklı göstermek koyu fanatikliğe geçer .nice yanlışlar bize doğru gösterilirken elimizmi yoktuda bir satır bir şey yazamadık .. bir tutukluluk yaşıyor toplum ..kim azim edip eline saha geçirmişse orasını kendine kale yapıp atışmalara ver yansınlara devam ederken, bu toplum kime pirim vereceğini biliyor .hayatımız çekişme reklam doyumsuzluk hep ben düşüncesiyle bu hale gelmedimi .?işte meclisin alt yapısı burası farzedelim öyledirde işte halimiz bu sayın üsdat sen haklı olsanda sana muhalefet olanların sayısıda az olmayacaktır alışkanlık yaptırmış menfaat. hayat bu işte kimse mutlu değil ama herkez haklı .gazetecilerin özelliğini hatırlattığınız için teşekkürler üsdat.ama gazetecik birilerine tezgahtarlık yapmamalı ..birliğimiz onurumuzca olsun adanamız için .işte en büyük eksik bu şehirde yiğit varilerin inatları diretmeleri onlara karşı gelen gurublar. her gün bir taraftarmı ölsün saygılı olmak için .? acınız acımızdır acının rengi olmaz sözleriyle timsah gözyaşlarımıydı akanlar. bunları bırakalım kimse kimseye saygısızlık yapmasın işte bozaman işi başardık demektir .
senin bir yazdığın bir yazdığını tutmuyor kardeşim. sen değilmiydin bi kaç gün önce tehdit ediliyorum diye yazan. şimdide apo denen celfinin derdi senimi tuttu?? ya hepiniz bir rantör olmuşunuz ayıp ayıp.başkaları için sallarken kolay size birşey dendiğinde,tehdit,iftira,tetkçi insangrubu falan filan oluyor bunları yapanlar.ne sütten çıkma ak kaşıkmışsınız be!!!!!
murat bey yazılarınızı takip ediyorum cidden bizim sesimiz oldunuz biz herhanhangi bir derneğe ve ya kuruluşa üye olmayan demirsporular dernek başkanlığı yapan insanların istedim olacak söylemlerinden sıkıldık. Sıkıldık diyorum çünkü sanmıyorum ki yalnızca ben bu durumdan dert yanayım.
Şimşekler grubuda geçen sene beni tehdit etti (rıfat Söylemez) neden o zaman yazmadınız...
halkı nasıl görürseniz gorün kimini sağcı kimini solcu .. bitmiyor erbakancı erdoğancı (numancı oda gerçi dönüş yaptı .?.) sonra baykalcı kılıçcı kalkancı .sonra devletci .miletci .gelelim spora şimdi burada bu piyasa diyelim sabah işe giderken ne diye çıkıyorlar diye sorarlarsa ben derimki bir kısmı siyasette olduğu gibi mikselci betoncular döker.ustalar düzeltir malayla .sizde ustalık yapmışınız ama malzeme çok sulu..kolay gelsin birdahaki düzeltmelere mikselin içine girin bir göz atın müşteriden laf yemeyin .kolay gelsin.

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor