"İstekli ve mücadeleci futbol"

Dün akşam 26 yıl aradan sonra Süper Ligde ilk maçımızı oynadık. Bu ilk maç Süper Ligin en iddialı ve spor kamuoyu tarafından en çok izlenilen takımı Fenerbahçe’ye karşı oynandı.

Ligin ilk maçları hep zor olmuştur. Yeni kurulan bir takım, henüz tamamlanmamış transferler, birbirlerine alışamamış oyuncular ve tüm bu nedenlerle oyun anlayışını sahaya yansıtamayan bir teknik ekip.

İlk olarak futbolcularla başlamak istiyorum. Karşılaşmaya 1. Ligde bizi şampiyon yapan 5 oyuncumuzla başladık. Maçın genelinde tüm oyuncularımız iyi mücadele etti ve maçı kazanmayı çok istedi. Karşılaşmada en çok Stevenson’u beğendim. Gerek defans anlayışı gerekse de Akintola ile birlikte sağ kanattan yaptığı bindirmeler rakip kalede tehlikeler yaratmamıza neden oldu. Ancak çok şeyler beklediğimiz Belhanda etkisiz kaldı, Balotelli ise isteksiz oynadı. Herkesin üzerinde mutabakata vardığı konu ise bu takıma bir stoper ve bir ön liberonun takviye edilmesi gerektiği. Aslında belki bir de sol bek ihtiyacı olsa da dünkü maçta Kaan, hiç de fena gözükmedi. Ancak Castro ile beraber sol kanadımızdan beklediğimiz bindirmeleri yeterince yapamadılar.

Aslında orta sahada 8 numara pozisyonu için alınan İzlandalı Bjarnason’un, Belhanda ile birlikte orta sahaya bir dinamizm getireceğini düşünüyorum. Ön liberoda da Stambouli oynarsa mücadele gücü yüksek ve topu forvet hattına taşıyabilecek bir orta sahamız olacaktır. Ancak bu durumda bizleri sahada oynayacak 3 yerli oyuncu sıkıntısı beklemekte. Bu durumda Talha ve Kaan’ın mutlaka oynaması ve Samet hocanın 3. bir yerli oyuncuyu da takıma monte etmesi gerekiyor.

Bir diğer konuda Samet hocanın sahaya yansıttığı oyun anlayışı. Nerede ise Beşiktaş maçının kopyası bir oyun anlayışını dün akşam da yaşadık. İstekli ve mücadeleci bir takımı Samet hoca sahaya sürdü. Aynı Beşiktaş karşılaşmasında olduğu gibi aynı dakikalarda Balotelli Assombalonga değişikliği ile Belhanda Ezeh değişikliği yaşandı. İkinci yarıda yediğimiz beklenilmedik golün ardından daha baskılı bir oyun tercih eden Samet hoca, elindeki tüm hücum oyuncularını sahaya sürdü.

Bu oyun anlayışının Fenerbahçe gibi güçlü bir kadro karşısında dahi iyi işlediği düşünülürse, ligin geri kalan kısmında bu kadronun önemli maçlara imza atacağı düşünülebilir. Dünkü futbolu ile Demirspor bizlere gelecek için umut verdi. Özellikle savunma hattına yapılacak takviyelerin bu takımı daha da güçlendireceğini düşünüyorum. Bu istekli ve mücadeleci futbol anlayışı ile rakibe orta sahada yapılacak presin gelecekte daha önemli olacağı kanaatindeyim.

Murat Hasekioğlu

 

Yorumlar

Güzel ve pozitif yorumlar için teşekkürler

Yeni yorum ekle