"Pozisyonsuz bir maç"

Dün evimizde ligin en iddialı ekiplerinden biri ile oynadık. Karşılaşmayı yorumlamadan önce maç öncesine dönmek isterim.

Açıldığından bu yana bu stada kanım kaynamadı. Murat Sancak yönetiminden sonra değişen taraftar profili mi dersiniz, bu statta kaybolan tribün ruhu ve kültürü mü dersiniz, tribünlerde yok olan taraftar bütünlüğü mü dersiniz, ne derseniz deyin. Bu statta taraftarlar maça damga vuramıyor, bir bütünlük sağlayamıyor ve İstanbul takımlarına karşı oynanan maçlarda mavi şimşekler birçok kez mağlup oluyor. Maçlar kazanılır ya da kaybedilir, önemi yok, ama tribünlerde yenilmek hepimizi yaralar. Yıkılan 5 Ocak stadının yeri halen boş. Murat Sancak’ın da dediği gibi 15.000 kişilik kutu gibi akustiği ve rakibi boğabilecek bir stat yapımı zor olmasa gerek.

Maça gelirsek, Fenerbahçe’yi bu kadar eksik yakalamışken isabetli şut dahi atamadan maçı bitirdik. Evimizde baskılı oynuyoruz diyorduk bu kez evimizde de istenilen oyunu ortaya koyamadık. Karşılaşmayı orta sahada kazanmalıydık, olmadı. Zorlu rakiplere karşı orta sahamızın sert bir futbol oynaması gerekir. Belhanda ve Emre ile bu çok zor. Ben olsam Gravillon’u 6 numara pozisyonuna çekerim. Önemli bir sol stoper olan Cisse artık takıma kazandırılmalı. Emre ve Stambouli yaşları da göz önüne alınarak bir devrelik oyun oynamalılar.  

Fenerbahçe karşısında kanatlar ve Niang oldukça etkisiz kaldı. Yusuf Erdoğan geldiğinden bu yana etkisiz. Yusuf Sarı günündeyse onunla atak yapıyoruz o olmasa hiçbir şekilde kaleyi göremiyoruz. Belhanda’da ayağında top tutamayınca hücum yapmak olanaksız oluyor. Uzaktan şut çekebilecek Balotelli ve Stambouli de takımda olmayınca golü bulamıyoruz.

İkinci yarıda karşılaşmayı biraz hareketlendirsek de rakip oyunu derhal dengeledi. Bu dakikalarda kanatlarımız çalışmayınca golcülerde topla buluşamadı. Maç boyunca Fenerbahçe’ye karşı ezildiğimiz söylenemez, ancak kalemizde fazla pozisyon verdik. Ligin en çok gol atan iki takımın maçından bırakın golü, pozisyon dahi çıkmadı. Gerek sakatlarımızın iyileşmesi gerekse de takımın oturması açısında milli ara bize iyi gelecektir.

Tüm eksikliklerimize rağmen Fenerbahçe karşısında 1 puan ile 3. sıradaki yerimizi koruduk. 1 puan iyidir diyebiliriz ama gene söylüyorum bizim herhangi bir sistemimiz yok, takım tamamen bireysel performansla buraya geldi. Bu milli arada hoca orta saha direncini arttırmalı, kanat oyuncularının performansını geliştirmeli ve Belhanda’nın alternatifini yaratmalıdır. Birinci bölgeden ikinci orta saha bölgesine top çıkarma gibi sorunumuz var, bu çözülmeli. Yoksa önde pres yapan her takım bize karşı cok rahat pozisyona girer. Biz artık her maçın yıldızı kaleci olan bir oyun görmek istemiyoruz.

Şampiyonluğun en büyük 2 adayından birine, ligin en pahalı kadrosuna çok net pozisyon vermeden 1 puan almak iyidir. 4 maçtır bu takım içerde gol dahi yemiyor, eleştirmek yerine iyi yönlerine bakmak lazım. Eleştirilecek yönler yok mu tabi ki var.

Murat Hasekioğlu

Yorumlar

Daha bunları çok yazarsın demiştim Murat Bey..Yusuf Sarı'ya bel bağlamış bir takımla bu günlere geldik..Sakatlık sonrası ürkek oynaması normaldir bir de karşısında Ferdi gibi bir savaşçı süratli oyuncu vardı bugün kendisini eleştiremeyiz..Bu takımın tek sorunu Belhanda'dır..Nokta:((
Bu takının sorunu balo, nyang, nani, belhanda çok güçsüz stamboli eski gücünde değil. Sorun burda. Uüz defa dedim bu takım kapasite olarak ilk 3 takımı değil. Ancak diğerleri çok kötü olursa 3. lük olur kimse hayal kurmasın.
Rodrıgues'i de ben ekleyim üstat..Acilen psikolog yardımı almalı yoksa iyi bir hakeme denk geldiği her maç atılır..
Takım olarak iyi oynamıyoruz. Futbol demek ,koşmak demek. Pres ve hızlı oyun demek. Saman alevi gibi bir parlıyor, bir sönüyoruz. Çalışmak, çalışmak, çalışmak...idman, idman, idman=başarı.
karagümrük sivas ve bu maçtan sonra hazır araya da girilmişken başkan yanlıştan hızlıca dönüp hocaya teşekkür edip yeni hocayı getirmeli. Takım kondisyon olarak gözümüzün önünde eriyor. oyun olarak bakarsak kaleye şut çekememe noktasına geldik. Kalemizde iki maçta 40 şut gördük. Ertaç herzaman gününde olmaz gelir biri 6-7 tane atarsa o zaman mı diyeceğiz biz kötüyüz diye. Montella'nın ne oynattığını anlıyorduk ama bu hocayı anlamıyoruz. Rakip iki kanadınımı tutunca bitiyoruz resmen. Oyunu çok genişletip çok uzun paslar deniyoruz. Sivas Karagümrük ve FB bizi sahadan sildiler. Bunu görmek lazım. İllaki 3 maçta 20 gol yememiz mi gerekiyordu bunu görmek için?
Takımda niang gibi yetersiz,belhanda gibi laubali ve sorumsuz,stamboli gibi anlamsız,ve klayvurt gibi taktiksiz,sistemsiz,heyecansız,kondisyonsuz birileri var oldukça kümede kalmaya oynanır,başkan zaten kendi reklam ve show nün peşinde...
Bu takım böyle devam ederse 3.lük değil ancak 5.lik zor olur. Şapkayı önümüze koyalım. Gerçekçi olmak lazım. İnşallah daha iyi oluruz. Temennimiz bu.
istemezük dediğiniz bütün topcular ayrılıp gitti gözünüz aydın haydin biz bize oynayalım artık.

Yeni yorum ekle