Sarı kartlar sıfırlanıyor...

Samsunspor maçında istediğimiz sonucu alarak PTT 1.Lig'de uygulanan play-offa ilk kez katılacak olmamızdan dolayı goller, kartlar ve cezalar gibi bir çok konuda ciddi bir belirsizlik yaşayan Mavi-Lacivertli taraftarlar için HaberADS.com, play-offlar öncesi beraberinde ciddi tartışmaları getirecek o talimatları sizler için araştırdı.

Ligin bitimine bir hafta kaldı. Ardından play-off maçları oynanacak. Peki sarı kart sınırında ve yakınında olan futbolcuların o kartları play-offa devredecek mi?

Hayır. Devam etmeyecek. Lig bittiğinde tüm oyuncuların sarı kartları sıfırlanacak. Play-offa kalan 4 takımın tüm oyuncuları lig başlangıcı gibi "sıfır" sarı kartla başlayacak. Ancak kırmızı kart cezaları aynen uygulanacak.

Peki ligin 34. Haftasında 4. Sarı kartını gören oyuncular ne olacak? 

Ligin son haftasında bir oyuncu ligdeki 4. Sarı kartını görüp cezalı duruma düşe de bunun hiçbir hükmü olmayacak. Yanı geçersiz olacak. Bu oyuncu da play-offa sıfır sarı kartla başlamış olacak. Talimatlar gereği 4 sarı kart gören bir futbolcu otomatikmen talimatlar gereği bir maç oynamama cezası alması gerekirken, son hafta olduğu için ne play-offa ne de önümüzdeki sezona devretmeyecek.  

Çünkü Disiplin Talimatının "sarı kart uygulamaları" başlıklı 95.maddesinin 5. Bendinde "Bir ligde çift devreli lig usulü oynanan müsabaka veya kademelerden sonra ayrıca kademe olduğu takdirde, çift devreli lig usulü müsabakalarda görülen sarı kartlar ve cezalar sonraki kademelere taşınmaz" diyor. 

Peki kırmızı kart cezaları?

Ligde kırmızı kart görerek ceza alan oyuncuların cezaları play-offa devredecek. Mesela ligin son haftasında çift sarı karttan kırmızı kart gören oyuncu da yine talimatlar gereği play-offun maçının ilk resmi karşılaşmasında oynamayacak. 

SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASI YOK 

Play-off öncesi talimatlarda öngörülen kararlardan biri de takımların play-offlar öncesi seyircisiz oynama cezalarına çarptırılsalar dahil bunların play-off maçları için geçerli olmayacağı.  TFF bu konuda disiplin talimatının 55. Maddesinin 9. Bendinde konuyla ilgili düzenleme yapılmış. Bu maddede. "verilen seyircisiz oynama cezalarının infazının Play Off müsabakalarına denk gelmesi halinde bu cezalar bir sonraki sezonda uygulanır" deniyor. 

Örneğin kalan haftalarda play-offa kalan bir takıma önümüzdeki günlerde disiplin kurulundan çıkabilecek seyircisiz oynama cezası yeni sezonda uygulanacak. Ancak saha kapama cezaları play-offda geçerli olacak.

HaberADS Özel

Yorumlar

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor