Yurt dışında hazırlık maçı!

HaberADS ile Adana Demirspor'un geçmişine yolculuk serileri devam ediyor. Bu haftaki nostalji yolculuğumuz da Adana Demirspor'un yurt dışında hazırlık maçları yaptığı Hajduk Split olacak.

Zamanında dünyanın en güçlü takımları arasında gösterilen, eskilerin Yugoslavya'sı dönemin Hırvatistan'ın da Split kentinde 1911 yılında kurulan Hajduk Split, Adana Demirspor'umuz ile zamanında sıkı dostluk bağları içerisindeydi. 1950-60 yılları arasında Adana ve Split kentinde sezon önceleri ve uygun tarihlerde devamlı dostluk maçları yapılmaktaydı.

Zamanın başarılı Yugoslavya Milli Takımının tamamına yakını Hajduk Split takımından seçilirdi. Hazırlık maçı fotoğrafında bulunan Kaleci Beara'nın ünü tüm dünyaca bilinmekteydi ve Forvetleri Vukas ise aynı şekilde bir üne sahipti. 50-59 yıllarında 59 defa Yugoslavya Milli takımı forması giyen Kaleci Beara ve 48-57 yılları arasında 59 kez Yugoslavya Milli takımı forması giyerek 22 gol atan Vukas, en çok Miili formayı giyen ilk 7 Yugoslav futbolcu arasındadır. Vukas'ın ise mevkisinden dolayı Yugoslavya Milli takımı forması ile en çok gol atan 6. futbolcudur. Hajduk Split futbolcularının tamamına yakınının oluşturduğu Yugoslav Milli takımı 54 Dünya Kupasında çeyrek final oynamış, çeyrek finalde ise dönemin Dünya kupası şampiyonu Batı Almanya'ya yenilmiştir. 58 Dünya kupasında yine çeyrek final oynayıp ve yine bu kez yarı finalist olan Batı Almanya'ya yenilmiştir.

62 Dünya kupasında ise 1930 yılındaki başırısını tekrar yakalayarak tarihinin en yüksek dünya kupası başarısını yarı final oynayarak tekrar yaşamıştır. Avrupa şampiyonalarında da bir çok başarısı olan Yugoslavya, 1960 ve 68 yıllarında final oynamayı başarmıştır. Hajduk Split, 1950 ve 68 yılları arasında Yugoslav Milli takımını oyuncuları ile başarıdan başarıya koşturmuş, o dönemlerde yaşanan siyasi sebepler ve bölünmelerden ötürü daha sonra düşüşe geçmiştir.

Milli takımdaki düşüşe sebep olan bölünmeler ve savaçlardan sonra sonra Hajduk Split klüp bazında başarılarına 70'li yıllarda devam ederek altın çağlarını yaşamıştır. Fotoğraf sayesinde hatırladığımız eski dostlara selamlarımızı gönderiyoruz ve yönetimlerin kulüp bazında ne kadar önemli olduğunu 2013'te gelinen bu noktada her iki kulübü karşılaştırarak daha iyi görüyoruz.

1956 yılında,Yugoslavya'da Split kentinde dostluk maçı öncesi çekilen fotoğraf;Hajduk Split-Adana Demirspor

Fotoğraftakiler;Hajduk Split-Kaleci Vladimir Beara,Forvet Bernard Vukas Adana Demirspor-İlhan Oflaz (Tori)-Sarı Yaşar

Haber: Emre Oflaz - Rıdvan Tunç

Yorumlar

ilk maçımızda bolu turbünlerinde takımımızı destekleyelim hep beraber ğardaşlar her maç final her maç galibiyet ads şampiyon allah ın izniyle inşaallah
a takıma alınan gençlerimizden haber ler beklıyoruz
arkadaşlar ; yorumlarını beğendiğim ; küskün kenan ve pozantılı zanetti rumuzlu arkadaşlar neredeler çok merak ediyorum .. lütfen ortaya çıksınlar..
ZÜLKÜZ-GÖKSU RASPOPOVİC ANIL OĞUZHAN-SALİFU M.TAŞ-GRBİC SERCAN WALDİSON-POTE

Yeni yorum ekle