"Topa değil, oyuna hakim futbol"

Adana Demirspor’da, Samet Aybaba tercihi takımın çehresini ciddi anlamda değiştirmiş görünüyor. Mavi-Lacivertliler teknik direktör Samet Aybaba döneminde, Bandırmaspor, Samsunspor ve İstanbulspor'u aynı skorla, 2-0'lık sonuçla mağlup etti. Samet Aybaba göreve geldiğinde lider Giresunspor ile 14 puan fark bulunurken, 3 maçın ardından puan farkı 5'e düştü.

Maçı Bein Sport’tan seyrettim. Maç öncesi röportajda, Samet Hoca, “nasıl bir futbol anlayışı ile sahada olacaksınız” sorusuna, Samsun maçında oynanan futbolu tarif etti. Oyunu orta alanda kabul edip, presle rakipten top kapıp hızlı ataklarla gol arayacağımızı ifade etti. Kendi sahamızda bu futbol anlayışını yadırgamama rağmen, maçın ilk 20 dakikasında gördük ki, çok pas yapan İstanbulspor’a karşı oynanan baskılı ve presli oyun son derece başarılı sonuçlar verdi ve pres sonucu kaptığımız bir topla golü bulduk.

Samet hocanın oyun anlayışı ve takıma yüklediği kondisyonu son iki haftadır sahada görüyoruz. Her iki karşılaşmada da sürekli bir presle oynadık ve çok iyi alan daralttık. Dünkü maçta 80-85. dakikalarda rakip yarı ceza sahasında baskı pres yapıp top kazanma gayreti içinde oynadık. Hem de mağlup durumda değilken 2-0 galip durumdayken bu pres yapıldı. Tabiri caizse Samet hoca Gökhan İnler ve Sedat’ı yeniden yarattı. Samet hoca en çok eleştirilen Sedat’tan 2 maçta 2 asist çıkardı. Hemen hemen her bölgeye ufak dokunuşlar ve takım halinde press yaptırıp kapılan toplar ile kısa dikine paslarla rakip kaleye giden bir oyun anlayışı benimsetti. Duran toplar çok farklı kullanılmaya başlandı. Örneğin Resul ve Talha tüm kornerlerde vardı ve birçok korner Talha’nın kafasında son buldu. Tüm bunlar Samet hocanın takıma dokunuşlarını göstermekte.

Geçen hafta Samsunspor maçından sonra topa hakim olmayan ama oyuna hakim olan bir Adana Demirspor var demiştik. Dün yine aynı Demirspor'u izledik, top rakipte oyun Demirspor'da. Her iki maçta da erken dakikada gelen golün avantajıyla rahat bir, istenilen bir oyun sahaya yansıdı.

Samet Hoca’dan bu yolda devam etmesini istiyoruz. Yarın Samsun, Altınordu deplasmanında olacak. Bir sonraki hafta biz Eskişehir ile oynarken, üstümüzde yer alan Samsun ve Giresun birbirleri ile oynayacaklar. Eskişehir maçını kazanmamız halinde bu iki maçtan çıkacak tüm sonuçlar bizim lehimize olacak. Bu maçtan sonra milii maç arası var. Umarım konsantrasyonumuzu bozmadan ve havaya girmeden bu süreci tamamlar ve evimizde oynayacağımız Giresun maçını geçtiğimiz sene oynadığımız Erzurum maçı gibi bir final havasında gireriz. Artık her maç final gibi ve her maç çok önemli.

Başta Samet hocamız olmak üzere, tüm teknik ekibimize teşekkür ediyorum. Antrenman fotoğraflarına baktığımız zaman, tüm takımın yüzünün güldüğünü görüyoruz. Gerek maçlarda alınan sonuçlar, gerekse de oynanan oyun bizlere umut veriyor, mutlu ediyor. Umudumuz ve heyecanımız artıyor.

Murat Hasekioğlu

Yorumlar

sedat transfer olduğu gün buraya yazmıştım ne kadar iyi topçu olduğunu. bundan önceki hocalar ya şans vermedi ya doğru oynatmadı samet hoca futboldan anladığı için takıma monte etti oynattı
Murat arkadaşım kusura bakma ama başlık çok anlamsız. Futbol tarihinin litaretünde dahil öyle bir mantık olamaz. Topa değil , oyuna hakim futbol diye bir terim yoktur.Bu dediğiniz, çekirge bir sıçrar , iki sıçrar. Kusura bakma ama bende 45 yıllık futbol hastası ADS aşığıyım. Samet Hoca rakiplerin beklemediği taktiklerle son 2 maçı kazandı. Bu demek değildirki oyoncular çok iyi ve çok mücadele kazanarak oyun oynadı. Eğer bu algı ya kapılırsak ilk 2 şansımız şimdiden hayal olur. Kısacası başta ilk Eskişehir maçı olmak üzere ilk 18 de yer alan tüm oyuncular işi şansa bırakmadan , sadece oyuna değil , topa da hakim olmalıdır. Aklı ile ve topa hakim olarak oynayan oyuncular takım ruhuyla oynuyorsa asla kaybetmez. Ancak topa hakim olmayıp , buna rağmen oyunu kazanmak 1 kez olur , 2 kez olur ancak 3.cüsü garanti değildir. Samet Hoca da moraller bozulmasın diye nabza göre beyanat vermek zorundadır haklı olarak. Ancak takımı daha çok ve mantıklı olarak toparlaması gerektiğini ve işi şansa bırakmaması gerektiğini , rehavete hiş girmememiz gerektiğini pekala çok iyi biliyor. Tedbirler Samet Hocadan yapılacak ve başarı gelecektir diyorum. Bunun içinde 2 hafta değil tamı tamına 8 hafta daha dişe diş topa hakim olma ve mücadele şart.

Yeni yorum ekle

Yazara ait son köşe yazıları

13 Kasım 2023, Pazartesi 17:15
4 Eylül 2023, Pazartesi 13:14
1 Eylül 2023, Cuma 19:31
14 Ağustos 2023, Pazartesi 14:03
11 Ağustos 2023, Cuma 15:07
16 Ağustos 2021, Pazartesi 17:21