Erman'ı 'Özgür' kılmalı!

Ankaragücü maçı play off yolunda psikolojik bir eşik niteliğindeydi futbolcular için. Bunu bilen futbolcuların maça oldukça fazla pas hatasıyla başlaması maça hazırlanmalarıyla ilgili şüphesiz. Rakip takım çok yakın ve bozan bir futbol oynasa bunu anlayabiliriz lakin haddinden fazla pas hatasının sebebi motivasyon eksikliğiydi. Futbolcular o kadar temposuzdu ki ilk yarıda play off hedefiyle mücadele eden sanki Ankaragücü'ydü. Takımın aldığı sonuç üç puan getirdiği için Adana basını göz boyayacak şeyler yazmaya çalışarak insanları kandırmaya da çalışmaz umarım! Şu dönemde pohpohlamaya değil yapıcı eleştiriye ihtiyacı var takımın.
 
Elinizdeki kadro dar ve bazı futbolculardan aldığınız verim düşükse alternatifiniz de yoksa farklı kombinasyonlar denemelisiniz. Erman Özgür şu form durumuyla sol kanatta oynayacak dinamizme sahip değil. Topsuz alanda pozisyon bilgisiyle çok iyi alan kapatıyor olabilir ama Erçağ-Juninho, Erçağ-Luiz gibi forvet ikilisi seçenekleriyle Erman'ı forvet arkası, serbest oynatmak O'nun top tekniğini, yaratıcılığını kullanmasına izin vermek olur bir nevi de 'özgür' kılmak. Hem o mevkide oynadığı zaman koşmadığı için oluşan takım savunması zaafiyeti de daha toparlanabilir olur. Bu kadar hücum oynamaya cesaretiniz yoksa da Erman'ı alıp Nurullah'ı o kanatta kullanarak en azından sağlı sollu akınlar edebilmeyi denemek lazım.
 
Orta sahadaki oyuncular; Taha, Hüseyin dikine oynayabilen oyuncular değil. Bu bakımdan kanatları da etkin kullanamayınca pozisyon üretmekte, ileride çoğalmakta sorun yaşanıyor. İlk yarıda özellikle alıp-veren, orta yapmaya çalışan, pres yapan, futbol tecrübesine dayanarak sorumluluk almaya çalışan tek oyuncu Özgür Öçal idi. Erman'ın yapması beklenen şeyler bunlar aynı zamanda!
 
Skor üstünlüğü sağlandıktan sonraki oynanan futbolu(?) değerlendirmeye lüzum yok. Zira takımın yaslanıp aktif dinlenmeye geçmesi normal. Aktif dinlenmeye geçilirken Mustafa Uğur'un zaten kısıtlı kadrosu olduğu için en azından iki oyuncuyu kenara alarak bir sonraki maç için yormaması beklenirdi. Bu konuda Sinan Özkan hamlesi geldi neyse ki epeyi geç de olsa.
 
Bugün iki gol ve bir asist ile yıldızlaşan Luiz hakkında çok eleştiriler yapılıyordu, skor üretemediği için. Ancak Luiz gol atamadığı dakikalarda dahi pres yaparak, rakibi bozarak, orta sahaya kadar gelip top almaya çalışarak son derece faydalı oynuyordu. Forvet oyuncularını attıkları ya da atamadıkları goller üzerinden değerlendirme sığlığından kurtulmalıyız. Maçta fark yaratan isimdi kesinlikle her bakımdan. Uyum sorununu aşması takım adına sevindirici. Juninho ile uyumu da saha içinde rakip savunmaları ürkütecek cinsten artık! Transferleri sebebiyle çok eleştirilen Luiz ve Sinan'ın gol atarak moral kazanmış olmaları bu maçta üç puan ile beraber en sevindirici şeydi.
 
Haftalar sonra üç puan almak harika. Ancak play off hedefi için teknik direktör Mustafa Uğur'un taktiksel anlamda, motivasyon anlamında çok daha fazla fark yaratması gerekiyor. 
 
Ankaragücü maçı kare asım;
 
 Luiz Eduardo
İki gol ve bir asistlik performansıyla maçın yıldızı oldu.
 
 Juninho
Luiz'e verdiği gol pasında kendisi de gol atabilirdi ama yapmadı. İlk gol tamamen bireysel yeteneklerine dayalıydı. Takımın bu kadar temposuz olduğu maçta o gol olmasa belki sonuç farklı olurdu.
 
 Ufukhan Bayraktar
Bir stopere göre kısa boylu olabilir ancak zamanlaması çok iyi ve harika yükseliyor. Hava topu vermedi maç boyunca rakip takıma. Savunmada en başarılı isimdi.
 
Özgür Öçal
Futbol tecrübesine yakışır şekilde özellikle oyunun tıkandığı anlarda sorumluluk aldı. İyi mücadele etti.
 
HAYAL KIRIKLIĞI
 
 Kerem Can Akyüz
Önünde oynayan Erman'ın savunmaya yardım etmemesi sebebiyle de olabilir ancak daha fazla hücuma destek vermesi gerekirdi. Nurullah Kaya kadar etkili olamadı.
 
 

Yorumlar

Messi hüseyin güzel yazmış
Mçın gizli kahramanı kendini belli etmeyen Hüseyin Çimşir,dir.
Çok güzel bir değerlendirme olmuş.Gelecek maçlara ışık olacak noktalara değinilmiş. Çok iyi bu yazılara devam edilmeli bence ...
çlkş dmrspr.lu ya ben de katılıyorum. h. cimşir özellikle 2. yarı çok iyiydi. futbolu bırakmasını istediğim taha da bugün çok top kesti.takım akıllı ve sabırlı oynadı hepsine teşekkürler.kaç haftadır şöyle goooll diye bağıramıyordum .açıkçası şişmiştim. kaldı 1 puan (40 puana ).ondan sonra seneye yatırımm inşallah..
hehehe puan cetveline bak lider abdullahspor ikinci recepspor ;)
Yazı güzel olmuş. Yönetim istifa kliklerinden bıktık artık. Böyle yapıcı eleştiri lazım işte. yazıların devamını bekliyoruz. Hüseyin Cimşirin hakkını da yemeyelim lütfen.
yinede yönetim istifa !!

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor