Yarım asırlık rekabet

Adana Demirspor ve Bursaspor arasında yarım asırlık rekabet bulunuyor.

Yarın, 47'nci kez birbirlerine rakip olacak Adana Demirspor ile Bursaspor'un aralarındaki rekabet 1963 yılına dayanıyor. Yarım asrı geçkin olan bu rekabette Bursaspor’un bariz bir üstünlüğü bulunuyor.

Adana Demirspor ile Bursaspor yarın oynanacak maçla birlikte 6 yıl sonra birbirlerine rakip olacak. Ancak iki takım arasındaki rekabet yarım asrı aşmış durumda. 1 Haziran 1963'te kurulan Bursaspor Adana Demirspor'la ilk maçını kuruluşundan 5 ay sonra, 11 Kasım 1963'te oynadılar. Adana’da ilk maç 2-0'lık üstünlüğümüz ile sona ererken Bursaspor’a karşı ilk mağlubiyetimiz Vedat Okyar’ın da gol attığı karşılamada 1965 yılında aldık

İki takım 1963-64 sezonundan itibaren birbirlerine 47 kez rakip oldu. Bursaspor’a karşı 13 galibiyetimiz bulunurken rakibimize karşı 23 kez de mağlup olduk. Taraflar 11 maçta eşitliği bozamadı.

Adana Demirspor elde ettiği 13 galibiyetin 12'sine evinde ulaştı. Bursaspor deplasmanda 6'şar galibiyet ve beraberlik elde etti. 56 yıl süren rekabette Adana Demirspor rakibiyle son maçını Türkiye Kupası'nda Adana'da oynamış ve mücadeleden 2-1 mağlup ayrılmıştı.

Yeni yorum ekle