Nihat Geven: "Muhteşem final" | 29.04.1991

Nihat GEVEN | Muhteşem Final 

Yarım asırlık Adana - Mersin rekabeti, dün Adana 5 Ocak Stadı'nda muhteşem finale yansırken, yeşil zeminde ve tribünlerde oluşan tablo, sanki centilmenliğin simgesi gibiydi... Hele maçtan sonra Mersinli taraftarların Demirspor'u ayakta alkışlaması ise tablonun altın çerçevesini oluşturmuştu.

Adana- Mersin rekabetinde futbola yansıyan 90 dakikada ise 35 derecelik sıcağa rağmen ilk yarıda 5 golle birlikte vasatın üstünde, ikinci yarıda ise vasatın altında futbol vardı. hemen parantez açalım: Sadık Deda'nın bilinen penaltı düdüğü çalma tutkusu Mersin İdmanyurdu'na hiç yoktan bir gol kazandırırken, "Gülünç" duruma düşmesi, ardından Selçuk'un kaleye giren topu çizgiden elle kesmesine "devam" işareti vermesi, "Muhteşem final" in futbola dönük havasını etkilemedi.

İlk yarıya sığan 5 gol, oyunun akışında yeterli değildi. Arkası gelmeliydi... Mersin İdmanyurdu'nun darmadağın olan, ancak Özcan'la ayakta durmaya çalıştığı savunması karşısında Adana takımının en azından 6-7 golü daha vardı... Demirspor açısından akıl almaz  gollerin kaçırılması tarihi bir skorun oluşmasını da dolayısıyla etkilemiş oldu.

Evet, dünkü maçta; Demirspor "Gol kokan" adamları, hatta gol krallığına yürüyen başta Sedat olmak üzere Hamdi'leri, İbrahim'leri, sonra oyuna alınan Salih'leri, Çetin'leri, son hareketlerinde yoklardı. Nitekim gollerin ikisi savunma oyuncuları Muammer ve Ümit'ten geldi.

Mersin İdmanyurdu'nun golcüleri ise durgundu. Neşat ve B.Sinan çok iyi kapanan Demirspor savunması karşısında varlık ortaya koyamadı. Kadri Aytaç'ın talebeleri iyi mücadele etmenin, orta alanda top çevirmenin ötesine gidemedi. Konuk takımın savunması ise güvenden yoksundu.

Yorumlar

Yeni yorum ekle