Konyaspor maçının teknik analizi

Adana Demirspor deplasmanda Konyaspor'a mağlup olurken, 6 haftalık yenilmezlik serisi sona erdi. 

Maç analisti Burak Manap Konyaspor-Adana Demirspor maçını gözlem altına aldı. Karşılaşmayı tekrar tekrar izleyerek analiz eden Manap yapılan hatalar ile ilgili notlarını paylaştı. 

İşte o analiz:

Konyaspor - Adana Demirspor maçı sonrasında Adana Demirspor tarafında dakika bazlı olarak maçın kritiğini ve yapılan hataları sizlerle paylaşmak istedim.

1- Maçın henüz 2. dakikasında boşluk arayan Konyaspor varken, diğer yandan savunma aralığını dar tutan bir Adana Demirspor görüyoruz. Aradaki oyuncuyu ofsayta sokmaya çalışma girişimi de olabilir bu durum. Ancak ters kanatta boşta bekleyen oyuncular olduğu da gözden kaçmış..

2- Yaklaşık 30 saniye sonra atağa çıkan Adana Demirspor'da, çevre kontrolü düzgün bir şekilde yapılmadan, pas vermek ya da oyuncunun önüne indirmek yerine, gole dönüşmesi pek mümkün olmayan şut girişimi yapılmış. Zaten bu şutun gol beklentisi de 0,03 xG şeklinde sonlanmış.

3- Burada ise ön alan baskısını Adana Demirspor yarı sahasında hissettiren bir Konyaspor görülüyor. 2.görselde ise Konyaspor baskısını atlatan ama bu süre zarfında savunmada biraz panikleyen bir Adana Demirspor gördüm.

4- Burada ise yine aynı şekilde gole dönüşme ihtimali belki de yüksek olacak olan bir pozisyon gerçekleşecekti. Fakat Svensson ortayla pozisyon bulmaya çalıştı diyebiliriz. Fakat Adil Demirbağ'ın kritik müdahalesiyle top dışarı gitti.

5- 1.maddede de belirttiğim üzere, Montella 2.dakikadaki açığı farkedip, kanatlara doğru hızlı paslar gelmesine karşın, savunmayı bu kez geniş tutmuş gözüküyor. Ama Konyaspor ön alan baskısını ADS'ye karşı iyiden iyiye hissettirmiş durumda.

6- Ve işte burada paniklenen durum başlıyor. Düşük pres dahi olsa, bu presi hissediyorsan ister istemez hızlı düşünüp, hızlı karar vermelisin. Çünkü bu durum maçın başında başlamıştı. Burada ise Samet ikili mücadeleye girmeyi düşündü. Pres'i hissettiği an kaleciye geri dönüyor.

7- Oyun zekası, hayal gücü, hızlı düşünme ve karar alma, ileriyi düşünme futbol gibi taktiğe ve stratejiye dayalı oyunlarda gerçekten çok önemli. Burada iki büyük opsiyonu var. Farklı bir şekilde oyun kurabilir ve oyun gidişatını atak şeklinde değiştirebilirdi.

8- Fakat Alper, burada oyun yönünü değiştirmek, boşlukları yakalamak yerine, bu durumda top kaptırma potansiyeli yüksek olan "ortasaha oyuncusu" Bjarnason'un koşu yoluna doğru pas atmayı tercih etti. Bunun yerine bir önceki maddedeki farklı opsiyonlar denenebilirdi.

9- Adana Demirspor'un bu maçtaki en büyük problemi tamamiyle hızlı düşünme sorunu ve çevre kontrolü yapmaması. Svensson'un xG değeri 0,06 olan bu verimsiz şutu engellendi. Bunun yerine verimli bölgede ve doğru bölgede olan Vargas tercih edilmeliydi.

10- Adana Demirspor bu maç nezdinde çok fazla ve çok verimsiz şut girişimleri yapmış. Toplam 13 şut çekip, toplamda 0,81 xG üretmiştir. Bu şutların en azından birkaç tanesini verimli kullanması da, gole dönüştürmesi de mümkündü.

11- Adana Demirspor bu maçta toplamda 13 şut çekerken, bunların 6 tanesi ceza sahası dışından, 7 tanesi de ceza sahası içinden gerçekleşmiştir.Çekilen bu şutların en verimli olanı ise 20. dakikadaki 0,19 xG olan vole şutuydu.

12- Savunma boşluğu tekrardan dar halini aldı. Eğer Adana Demirspor bu gibi durumlarda savunma aralığını dar tutarsa, Torrent sisteminde büyük zarar görür ve Torrent gibi sisteme sahip "kanat" oyununda gol yeme index'i yükselir.

13- Burada ise daha önce söylediğim üzere kaleci Muric'in gereksiz çıkışı ve Samet Akaydın'ın ters kafasıyla gol yeme riski çok yüksek olan pozisyonlardan bir tanesi.

 

Yorumlar

Burak emeğine sağlık. Önüne gelenin bir şeyler yazdığı, üstelik küfürlü içerikli yazılar bitmeli. Böyle analizlere ihtiyaç var
Güzel olmuş, Elinize sağlık,
Tek bir hayalim var Göztepe nin stadı gibi sadece mavi lacivert ten oluşan kendi stadımızın olması
Tebrik ederim..Tüm yorumlarımda yazdığım gibi:Futbol basit bir oyundur,ancak zeki-çevik-pozisyon bilgisi yüksek-özverili oyuncularınız varsa neticeye gidersiniz..Akintola,Aso gibi oyuncularınız varsa,boşa kürek sallayıp gereksiz efor kaybedersiniz..Anlayana...
Bu maçı kaybettik. Çünkü Assanbalonga oynanadi. Çünkü Sinan yetersiz. Çünkü Tayyip yetersiz. Çünkü Castro yetersiz. Çünkü Çünkü Çünkü. Assambalonga, Sinan, Castro, Kaan, Tarık, Akintola. Bunlar, bu takımın oyunculari degiller. !

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
KonyasporAdana Demirspor