"Kazanmak güzel, eksikler var"

 

Adana Demirspor’un toplam 7 gol atarak kazandığı iki maçın ardından olumsuz şeyler yazmak mümkün mü? Bu hafta yanlışlar biraz daha azalsa da “evet mümkün”.

Bu kez deplasmanda Bandırma karşısında sahne aldık. Bence Ümit hoca bu sene ilk defa ideal bir kadro ile sahaya çıktı. Deplasmanda 4-4-2 oynuyorsanız, 10 numaraya ihtiyacınız olmayabilir. Ancak ikinci yarı Erkan’ı oyundan çıkarıyorsanız, Kerim Avcı ya da halen sakatlığı süren Emircan’ı sahaya sürmen gerekir. Ayrıca ideal kadroda da sakat olan Süleyman’ın sağbekte ve Chedjou’nun stoper mevkiinde oynaması bence zorunluluktur.

Gelelim karşılaşmaya. Bahsettiğim ideal kadro, ilk yarı deplasman takımı olarak oyunu kontrol etmeye ve kazandığı toplarla çıkmaya çalıştı. İlk yarı boyunca rakibe mahkûm bir oyun oynamamıza rağmen usta ayaklarımız ile ilk yarıyı önde kapattık. Geçtiğimiz maçın kurtarıcısı olan Erkan bu maçta nerede ise hiç varlık göstermeyince ikinci yarıya Sinan ile başladık. İkinci yarıda kontratak futbolunu tercih edince Volkan’ın hızı ve Mehmet Akyüz’ün golcülüğü ile maçı kazandık.  

Evimizde 4 gol, deplasmanda 3 gol atabiliyoruz. Volkan, Erkan, Mehmet, Didda, Yunus, Emircan, Kerim, Kosecki ve Sedat gibi bir forvet hattı ile gol sorunu çekeceğimizi düşünmüyorum. Ancak sorun orta sahada ve defansda. Gökhan İnler’in marka değerine diyecek hiçbir şeyimiz olamaz. Ancak orta sahayı daha fazla tutmalı, sorumluluk almalı ve rakip ataklar gelişmeden önlemelidir. Kendisine Hasan’ın çalışkanlığı ve gayretleri yeterli olacaktır.   

Defansta Resul henüz partnerini bulamadı. Ancak tecrübesi ile Chedjou’nun burada vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum. Bu ikilinin yedeğinin mutlaka Tayyip’in olması lazım. Takımın yan toplardan duran toplardan gol yeme sorunu hala devam ediyor. Hem Altay’dan yediğimiz gol, hem de son üç maçta yaşadığımız sorunlar uzun boylu stoperlerimize rağmen yan toplardan ve duran toplardan kaynaklanıyor. Teknik heyetin en çok üzerinde durması gereken sorun bu. Çok uzun zamandır bir solbek bulamadık. Süleyman’ın sakatlığı geçince burada yine Tarık’ın forma alması gerektiğini düşünüyorum.

Son iki maça kimse aldatmasın. İki maçı da toplam 7 golle kazanmamıza rağmen takımın özellikle orta sahası tehlike sinyalleri veriyor. Son iki maçta topladığımız 6 puanı Samsun maçı ile taçlandırmamız lazım. Erkan, Volkan ve Mehmet Akyüz üçlüsünün Demirspor için ne kadar önemli olduğu dün bir kez daha görüldü. Bu üçlünün mutlaka birarada oynaması lazım. Kadromuz da çok geniş icabında Erkan, Volkan ve Mehmet Akyüz’ü kenara alabiliyorsun, kısacası bu ligde kadro kalitesi ve genişliği olarak Demirspor yanına yaklaşılmaz bir yerde. Ancak gerek yaşları ve gerekse de performansları göz önüne alındığında mutlaka iyi yedeklerimiz ile bu üçlü takviye edilmelidir. Bizler taraflar mücadele eden takımı seviyoruz yani sahada savaşan bir takım istiyoruz. Böyle bir takımı taraftar, kaybetse de alkışlar.

Şu ana kadar Altay maçı hariç, kolay sayılabilecek takımlarla oynadık. Oynadığımız takımların tamamı bizden 2 gömlek düşük takımlardı. Bu bize fikstürün getirdiği bir avantajdı. Ümit hocanın deyimi ile maç başına 2 puan ortalaması ile gidiyoruz. Bu maçların çoğunu Mehmet, Erkan, Resul gibi usta ayaklarımızla kazandık.  Ligin beşte biri geride kaldı. Görülüyor ki, Tuzla, Altay, Samsun ilk ikiyi zorlar bir kadroya sahip. İstanbul, Keçiören ve Giresun gibi takımlar ilk 6 için oynayacaklar. Bu güne kadar hep kendi ellerimizle ilk ikiyi rakiplerimize teslim ettik. Eksiklerimizi tamamlayalım, bu yıl bu kadro ve olanaklar ile Süper Lige çıkalım.

Murat HASEKİOĞLU

 

 

Yorumlar

Ümit istifaaaaa
en nefret ettiğim yorum ahmet oynamasın mehmet oynasın alinin yerine veli oynasın felan kımı oynatırsan oynat bu kural değişmez

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor