Füze Selami unutulmadı

Adana Demirspor’un unutulmaz yıldız futbolcusu ve sembol isimlerinden “Selami Tekkazancı” vefatının 7. sene-î devriyesi’nde kabri başında aile üyeleri ile birlikte eski takım arkadaşları, spor adamları ve sevenleri dualar ile rahmetle andı.

SELAMİ TEKKAZANCI KİMDİR?

1933 yılında Adana’da doğdu. Futbola 16 yaşında 1949 yılında Adana Demirspor’da başladı. Attığı firikik golleriyle dikkati çekerek hem Fenerbahçe hem de Galatasaray Kulüpleri’nden transfer teklifleri aldı. Kısa bir dönem İstanbul’da kaldı. Ancak, Adana Demirspor sevgisi nedeniyle yeniden Adana’ya döndü.

Adana Demirspor’un efsane futbolcusu Muharrem Gülergin ile birçok şampiyonluklar yaşadı. Genç ve Ordu Milli takımlarında forma giydi. 1953-1954 futbol sezonunda Türkiye Amatör Takımlar şampiyonasında Selami Tekkazancı’nın Hacettepe takımına attığı tek golle, Adana Demirspor Türkiye şampiyonu olmuştur. Yine 1971-1972 futbol sezonunda Adana Demirspor ilk kez Süper Lig’e çıkmasında Selami Tekkazancı’nın büyük katkısı oldu.

1974 yılında Türkiye’nin ve 3 büyüklerin ünlü şöhretler karmasının katılımıyla 5 Ocak Stadı’nda jübilesini yaptı. Selami Tekkazancı, jübilesini yapmasına rağmen Adana Demirspor kötü durumda olduğu için 2 yıl daha futbol oynadı. 38 yaşında futbola veda etti. Adanaspor ile Adana Demirspor kulüplerinde antrenörlük yaptı.

 

Yorumlar

Allah rahmet eylesin,muhteşem insanlık,muhteşem goller.Rahmetli Turgay Şerene sormuşlar-en korktugun futbolcu kimdir,rahmetli de SELAMİ demişti,selami topu ortasahada aldıgı anda dikkatle takip ederdim,çünkü topa mükemmel vururdu.Şimdikilerle mukayese ediyorum da teee babam tee.

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor