"Demirspor’un neyi eksik?"

Adana Demirspor 2. Başkanı Mehmet Gökoğlu’nun sitemizde de yayınlanan açıklamalarını okudum. Ancak ne yalan söyleyeyim, yazdıklarından net olarak bir şey anlamadım. Neden biz her sene Umbro(Umro) firmasına mahkûmuz? Neden biz bu firmadan parası karşılığı forma alıyoruz? Neden firma ile aramızda aracı kuruluşlar var? Neden Ş.Urfaspor, Adidas firması ile daha olumlu koşullarda anlaşmalar yapabiliyor? Bu sözleşmeler imzalanırken 2 sene önce başkan, geçtiğimiz yönetimin hamisi, bu yönetimin 2. Başkanı sayın Gökoğlu değil miydi?

Sezon sonundan bu yana Demirspor’un önümüzdeki sezon kullanacağı formalar gündemde. Bu sezon hangi marka forma giyileceği, formaların dizaynı ve biçiminin ne olacağı, bu formaların Store’dan nasıl ve ne şekilde satılacağı konularında taraftarların aklında birçok soru var.

Kısa bir araştırma yaptım. Adana Demirspor’un geçtiğimiz sezon kullandığı Umbro marka formalar üretim merkezi olan İngiltere’nin izni ile İstanbul’daki Türkiye distribütörlüğünde üretiliyor ve Adana’daki bir firma aracılığı ile Demirspor’a satılıyor. Neden. PTT 1. Ligin en iddialı kadrolarından birini kuran, bu ligin en çok taraftarına sahip takımı, en çok tribünleri dolduran kulübü neden uluslararası bir markaya para ödeyerek formalarını kullanıyor.

Tam aksine. Bu ülkede bu derece popüler olan bir kulüp Umbro firması ile sözleşme imzalaması durumunda, bu formaları bedava alabileceği gibi üstüne para da almalı. Birçok Süper Lig kulübü ve hatta 1. Lig kulübü bunu yapabilirken Demirspor’un neyi eksik. Demirspor’un bu marka ile her yıl anlaşması da zorunlu değildir. Zaten taraftarlarımızdan gelen tepkilerden de anlaşılacağı gibi bu markanın ürettiği forma dizaynları da çok beğenilmiyor. Nike, Adidas, Lotto gibi birçok forma üreticisi firmanın bu teklife sıcak bakacağını düşünüyorum, biliyorum.

Geçtiğimiz gün Boluspor’da bir transfer imza törenine şahit oldum. Güzel dizayn edilmiş bir arka pano, her iki yanda kulüp bayrağı ve Türk bayrağı ve masanın üstünde bir kola üreticisi firmanın kola, portakal ve gazoz markaları ile Bolu’da üretim yapan bir su firmasının pet şişeleri. Bütün kutu kolaların ve pet şişelerin etiketleri ön plana çıkarılmış. Belli ki, bu markalardan ve firmalardan Boluspor kulübü gelir elde etmekte.

Bolu’nun toplam nüfusu 270.000, Kozan’dan küçük. Tribünü belli, taraftar sayısı belli. Boluspor bunu becerebiliyorsa biz neden yapamıyoruz. Tüm bir sezon sırtımızda taşıdığımız formalardan para kazanmak varken, neden para harcayıp giyiyoruz.

Adana Demirspor’un yönetim kurulunda yapılan görev bölümünde yönetim kurulu üyelerinin hepsinin ayrı bir görevi var. Ancak, 11 kişilik yönetim kurulunda reklam ve sponsorluk sorumlusu olarak iki ayrı kişi; Murat Çardak ve Kazım Bilcan görevlendirilmiş. Üstelik basın sözcümüz Yüksel Yavuz’un da asıl mesleği reklam ve sponsorluk konusu.

Demirspor, forma konusunda bir atılım yaparak bu konuyu ele alsa, tesislerde ve statda kullanılacak çeşitli malzemelerin tanıtımlarından gelir elde etse, transferlerin imza törenlerinde arka panoya ücreti mukabilinde reklam alınsa, masa üstüne konulacaklardan gelir elde edilse fena mı olur? Üstelik yönetim kurulumuzda bu işlerin kompetanı o kadar uzman varken.

Murat Hasekioğlu
 

Yazara ait son köşe yazıları

"Kaybedilen birşey yok"

16 Şubat 2020, Pazar 22:23

"İyi bir başlangıç"

20 Ocak 2020, Pazartesi 22:47

"Alabileceğimiz bir derbiydi"

16 Eylül 2019, Pazartesi 8:00

"Gelen ağam, giden paşam"

5 Eylül 2019, Perşembe 14:00

"Ümit Hoca'nın tercihleri"

2 Eylül 2019, Pazartesi 22:16

"Yeni sezona girerken"

7 Ağustos 2019, Çarşamba 22:47

Yorumlar

Neden olacak. Telat para kazansın diye.
Gerçekten de Mehmet Gökoğlu. Madem bu duumları biliyorsunuz. Demirspor'un sıkıntılarını gözlüyorsunuz. Neden kaç senedir başta olmanıza rağmen bu duruma bir çözüm yaratmıyorsunuz. Neden biz taraftar olarak güzel bir forma ile stada gelemiyoruz. Diyelim ki siz yapamıyorsunuz. Bari bir reklam şirketine ya da profesyonel bir ekibe verin.
öncelikle kalemine ve diline sağlık... yazılarınızı severek okuyorum. özellikle son 2 yıldır sporda marka haline gelen hummel le neden anlaşılmıyor bence gayet güzel olur dediğiniz gibi formalara para vermektense parada alabilirler.
YAZI IYI HOS TA URFAYA FORMA VEREN ADIDAS LA BOLU YA REKLAM VERENLER LE ADANADEMIRSPORA REKLAM VERMEYENLER VAR .ARADAKI FARK BU ZATEN
Sevgili ağabeyim gerçekten ağzına sağlık.Bilmiyorum okuyomusun yorumları ama bir dipnotta biz düşelim: Lotto firması bilmiyorum bilginiz varmı Adanaspora sponsor.Bizde geçen yıl çıktığımızda sponsor olmak istemişler.ama her nedense ilgi çekmemiş.Bu konuda loto türkiyede takım sporlarına bakan levent bey bilgi sahibi araştırabilirsiniz.yazılarınıza araştırıp bu notuda eklerseniz sevinirim.dediğiniz gibi neden bize sponsor olmasın birileri dimi...
yönetim bizim kadar düşünemiyor mu bunları. Umbro ve ADS STORE de yapılan yanlışlara el etsa karşısına kimleri alacağını iyi biliyor. Bunlar tamamen politika daha sonra çıkmış taraftarı kandırmaya çalışıyor aklı sıra bu olayları çözmediğiniz sürece sizin dürüstlüğünüze inanmıyoruz madem şeffaf olacağız diyorsunuz çözün bu olayları.
Mehmet Gökoğlu küçük aklıyla taraftarı kandıracağını sanıyor.Adanadaki firma denilen yer Telat Şahinin firması.Sırf ona sus payı vermek amacıyla kulüp paraları heba ediliyor.Bu tip sponsor firmalar forma taşıma bedeli olarak ya para verir yada kulübün yıllık forma,short,ayakkabı,top ihtiyacını karşılar.Ancak bizde üstüne sırf Telat kazansın diye bi yerlere para veriliyor.Sonrada Gökoğlu açıklama yapıyor,Klübün parasını boş yere harcatmam diye.Bunu söylerken ve yazarken hiç mi utanmıyorsunuz?Hiç mi yüzünüz kızarmıyor.Sizin anlayışınız ve sevginiz menfaatlerinizle sınırlı.3-5 transfer yapınca taraftarın hoşuna gidiyor ama gerçekleri,zaafiyetlerinizi saklayamıyorsunuz Gökoğlu.Bir söz vardır,Ne yaparsanız yapın aynısınız..
telat- gökoğlu fark etmez hepsi aynı store da şimşekler gurubnun liderleri götürüyor yani biz taraftarız çekeriz cefa gerisi sefa sürer. şimdi güzel transfer yapyorla sözde sadece klüp borçlanıyor. bu mart ayına kadar her şey günlük gülistanlık gidecek çünki seçim var hepsiin seçim için ytırımları var ve bunu klüp üzerinden yapacaklar.marttan sonra para yok deyip düşüş başlayacak her sene olan sorular rahat olun olan size bana taraftara olacak yazık harcıyorlar takımı. çekilseler taraftara bırksalar yürekten temiz 5tane parasız da olur adam gibi adam çıksa gene kendi gelirleriyle yönetilir.... saygılarımla
Kozan'ın nüfusu 80.000 ya naptin :)))) tarsus de en azindan
telatın kafasını bozmayın sonra hepinizi döver ha.dövemezse kongrede yaptığını yapar küfreder.
demirsporumuzda eksik olan önce süperlig sonrada avrupa kapısıdır , çok yakışacak demirsporuma avrupa sahaları
Araştırmalarınızın devamını diliyorum. Forma konusunda hem dizayn hem de taraftara satışkonusundaki belirsizlik devam ediyor. Kulübümüzün armasının olduğu ürünü kim satıp gelir elde ediyorsa suç işliyordur. Bu suça göz yuman yönetim daha büyük suç işliyor. Çünkü kulübümüzü en az 200.000 TL'lik forma Satışı gelirinden men ediyor. Ayrıca forma konusunda yalan yanlış bilgiler veriyorlar. İstanbul merkezli Sportive firması forma konusunda en önde gelen firma, borcumuz olduğunu öğrendim, bu yüzden merdiven altından, belli şahıslarla, yine merdiven altı yolla çözecekler, Ulusal reklam da alamayız, çünkü yönetim forma konusunda suç işlemektedir.
arkadaşlar, umroyu adana da selahattın fındık yapıyor, talat beyde onun ortagı, bızım umbrodan başka forma gıymemız ımkanzız, boşa konuşuyorsunuz,

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor