"Demirspor için alarm zilleri çalıyor"

Ligde bu sezon sil baştan ve mütevazı bir kadroyla mücadele eden Demirspor, sergilediği inişli çıkışlı grafikle iyiden iyiye kafaları bulandırıyor. Öyle ki, bir hafta oynanan görece iyi futbol ve takımın iyiye doğru gittiğine ilişkin bir takım işaretler, hemen ertesi maçta hayal kırıklığına dönüşüveriyor. Genel itibariyle memnuniyetsizlik ve oynanan futbola ilişkin olumsuz bir hava ön plana çıksa da; yeni kurulmuş, tecrübesiz ama genç bir kadromuzun olması, özellikle yabancı oyuncuların ilk haftalardaki ümitvar performansı, herkesi büsbütün karamsar olmaktan da alıkoyuyor.

Kısacası, bu sezon, belki her zamankinden daha çok, hafta hafta takım üzerindeki fikirlerimiz değişiyor, adeta alt üst oluyor. Son bir kaç haftalık periyoda bakıldığında ise çubuğun git gide daha fazla karamsarlık yönünde eğilmeye başladığından söz etmek gerek. Bugün alınan mağlubiyetin de, puan tablosu itibariyle bizi mücadelenin dışına itmemiş ve ciddi bir yara vermemiş olsa da, endişelerimizi iyiden iyiye artırdığı rahatlıkla söylenebilir. Puan aritmetiği ve alınan sonuçtan çok oynanan (!) futbol tüm taraftarı kara kara düşündürüyor. Eleştiri oklarının hedefinde bir süredir olduğu gibi yine büyük ölçüde Giray Hoca olacak gibi duruyor. Futbolcu tercihleri konusundaki “takıntılı” tavrına ve yenilmemeyi öncelikli hedef sayan pasif bir futbol anlayışıyla takımı yönettiğine ilişkin yoğun eleştiriler almıştı geçtiğimiz periyotta. Kendisi de, basın açıklamalarında ilk on biri belirlerken, haftalık performanslardan ziyade bir istikrar tutturmak istediğine ve şampiyonluk yolunun defans futbolunu iyi bir şekilde uygulamaktan geçtiğini belirtmişti zira.

Bugünkü maça baktığımız zaman ise, Giray Hoca’nın zorunluluktan da olsa, alışılagelmiş ilk 11’inin belli ölçüde de olsa dışına çıktığını, Yiğit’in sakatlığı sebebiyle kupada performansıyla olumlu not alan Loemba’ya ve Adil’in kart cezası sebebiyle de olsa Douhadji’ye forma verdiğini gördük. Ayrıca Mendy ve Atabey ile çiftli forvet hattını kuran Giray Bulak’ın görece daha cesur bir anlayışla maça çıktığı söylenebilirdi, en azından kağıt üzerinde. Bu bakımdan Hoca’nın eleştirilere büsbütün kulak tıkamadığını görmüş olduk. Bununla birlikte, yoğun eleştirilere rağmen, Lingane’deki ısrarını devam ettirmesi ise bu maça olumsuz yansımış gözüküyor. Bununla birlikte, yapılan zorunlu rotasyonun da olumlu bir sonucu olamadı ne yazık ki. Hem Douhadji, hem Loemba etkili olmaktan uzaktı. Maça ilişkin en dramatik ve çarpıcı ayrıntı ise, maç sonu HaberADS'de yapılan haberde de belirtildiği üzere forvet hattına ilişkindi kuşkusuz. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki, bizim bir forvet hattımız yok maalesef. Uyumsuz, eksik, gedik, ya da kusurlu bile diyemiyorum. Öylesine yok ki, son beş dakikada maç yayını hava muhalefetinden kesilmesine ve golü izleyememe rağmen, olsa olsa Sezer atmıştır golü diyebildim. Çünkü hücum oyuncularımız maç boyunca gol atabileceklerine dair herhangi bir pozitif emare vermekten alabildiğine uzaktı. Abdülkadir’in tek başına çabaladığı, pozisyonları sürüklediği, sağ bekimiz Erhan Kartal’ın en fazla göze batan hareketleri sergilediği bir oyun içerisinde, daha fazlasını beklemek de hayal olurdu. İlginç noktalardan biri de, Giresun’a göre fiziksel olarak daha güçlü gözüken kadronun ağır zeminde nerdeyse hiç uzun ve yüksek top kullanmaması oldu.  Benzer şekilde uzaktan nerdeyse hiç şut atılamaması da çok şaşırtıcıydı. Forvetlerin etkisizliği de buna eklendiğinde ise sonuç kaçınılmaz oldu.

Sonuç itibariyle, Demirspor’un alışılagelmiş bir anlayışla ve nerdeyse ezberlediğimiz “sen, ben, bizim oğlan” nev’inden yöneticiler tarafından yönetildiğini biliyoruz. Bu isimlerin, uzun erimli ve inandırıcı projeleri olmadığını da. Bunları seçen şehrimizin büyükleri, ileri gelenleri, sağolsunlar, bize bunu layık gördüler. Bu noktada, bizim de, “ya tutarsa” zihniyetine teslim olmaktan ve o çerçevede bakmaktan başka, yani tesadüfi ve kısa süreli bir sportif başarıyı ummaktan başka çaremiz yok. Sonuç olarak, elimizde olan ise şimdilik buna ilişkin fazla bir ümit vermiyor. 

Müslüm KAVUT

Yorumlar

Bu futbol ile umut yok, haftaya kesin ve net Ümraniyespora da yenilersiniz. idiiacılar bu yönde oynarsa kesin banko..
1-Haftaiçi Giresun başkanı sesini yükseltiyor çünkü yenilirse hoca gidecek işler karışacak 2-Hakem Trabzonlu bizim maça veriliyor Osmaniyeli hakemin bizim maça verilse ne olurdu?Girsunlular ortalığı yıkardı . Bizimkilerden çıt yok uslu çocuğu oynuyorlar bilmiyorlarki bağıran öbür hafta mükafatını alıyor.3- Haftalardır burada yazıyoruz kadroda rekabet şart formsuz vasat isteksiz katkı koyamayan oyuncuları kes yok aynı oyuncularla devam 4-Hoca her hafta şöyle oldu böyle oldu iyi oynadık şanssızdık diyor halamın bıyığı olsa dayım olurdu hoca çözüm üret bahane değil futbol sonuç oyunu 5- Hocam Ümraniye maçındada olumsuz sonuç olursa bavulunu toplarsın artık 6- Yönetim hafta içi ortalığı kaldır şikayet et basın açıklaması yapın ki Ümraniye maçına herkes düzgün maç yönetsin bu maçta olumsuz biterse düşmemeye oynarız haberiniz olsun
Metin hoca basın toplasında bu ligde taktik açıdan fark yaratan oyun disiplini ve fizik gücü olan başarıyı yakalar ŞEFİ .Ayrıca Demirspor içerde dışarda kendi yarı alanında bekliyor dedi .Benim Metin hocanın dediğinden Demirspor'umuz için anladığım taktiğimiz yok B planımız yok aynı format oynuyoruz önlem alınan çözülmesi kolay bir takımız Ada'm bizim cesaret edip yüzleşemediğimiz sorunları alnımıza yapıştırdı bizim hocanın kulakları çınlamıştır umarım
giray bulak istifa et derhal
biri cıkıp huseyın kalparı su takımın basına getırse nasıl guzel olur
Giray Bulak ile bu işin kesinlikle olmayacağı gayet açık.. Milletle dalga geçiyor sol bek adamı orta sahaya (Tolgahan) kurtarıcı diye alıyor, Sarıyer maçının iyisi Umut yedekte.. En büyük endişem Giray Bulak gidene kadar galibiyeti bırakın beraberlik dahi alamama korkusu. Bu oyun anlayışı ile (takımı defansa çekerek ve Lingane ile Mendy'de ısrar ederek) mümkün değil..
Liği bilen boşta olan bize katkı verebilecek Ümit Özat'ın olabilir aslında .Reşit Akçay Ts altyapısında görev aldı ayrıca çok ister bizde zırnık yok hırslı genç ligi bilen bir hoca gelirse sıçrama yaparız belki
Bu kadroyu ben kurmadım demeyecek ve var olan kadroyu en iyi oynatacak bir hoca şart ama kim veya kimler ??

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor