Demirspor Efsaneleri; 5 Ocak Stadı

Bu satırlarda Adana Demirspor’a emeği geçmiş, unutulmaz sporcularımızı ve spor adamlarımızı anmaya çalışırken, bir okurumuz bizlere “Demirspor’un en büyük efsanelerinden birisi de 5 Ocak Stadı’dır” mesajını gönderdi. Efsane takım, efsane kadro olduğuna göre bir stad efsane olarak isimlendirilebilir mi diyerek araştırdım. TDK’na göre efsane ifadesi “olağanüstü bir başarı elde etmiş kimse, kurum vb.” olarak ifade ediliyor. Dolayısıyla 5 Ocak Stadı’nın da Adana Demirspor’a emeği geçmiş önemli bir kurum olarak görmekte fayda var.

Şimdilerde adının sonuna Fatih Terim ifadesi konsa da bu stat Demirspor taraftarı için her zaman "5 Ocak" olarak kalacaktır.  Ansiklopedik olarak 5 Ocak Stadyumu; Adana şehir merkezinde bulunan ve 1938 yılında hizmete giren stadyum. Adı Adana'nın 5 Ocak 1922'de düşman işgalinden kurtulmasından gelir. 1938 yılında 9.600 kişilik olarak hizmete giren stadyum, 1975 ve 1988 yıllarında yapılan tadilatlarla bugünkü halini almıştır. Şu anki kapasitesi koltuk kapasitesi olarak 16.000 kişiliktir.

1938 yılında 105x70 ebadında 60 kulvarlı 2.000 kişilik kapalı, 7.600 kişilik açık olmak üzere toplam 9.600 kişilik olarak yapılarak hizmete girer. 1975 yılında 700 kişilik maraton tribünü, 1988 yılında 5000 kişilik kapalı tribün inşaatı tamamlanarak hizmete girerek kapasitesi 16.085'e çıkarılmıştır.

Maraton tribünü altında 23,90x15,45 ebatlarında 4 adet çok gayeli antrenman salonları bulunmaktadır. 2,10 x 1,80 kesitli betonarme box sistemli 2 adet sporcu çıkış tünelleri ve akordeon sistemli açılır, kapanabilir hakem çıkış tüneli bulunmaktadır. Işıklandırma sistemleri mevcuttur.

Burada yazılan teknik bilgiler çoğumuza olduğu gibi bana da bir şey ifade etmiyor. Adana’nın sıcağından kurtulmak, akşam serinliğinde maç oynamak için ışıklandırması yapılan ilk stad. Kuzey tarafı maviye boyalı, Şimşekler Grubunun üstü kapalı, kale arkasının arkası “Muharrem Gülergin” adlı stad.

Bana göre 5 Ocak, bir Demirsporlu için bir mabettir. 15 günde bir gidilen, yağmur çamur demeden tribünlerine oturulan çılgınca mavi-lacivert renklerin alkışlandığı, çocukluğumun heyecanı, delikanlılığımın coşkusu, orta yaşlarımın duygu dolu anları ve olgunluk çağlarımın gururu; 5 Ocak Stadı.

Yorumlar

bu arkadaş kımse cok teşekkur edıyorum, bu stadın ısmı 5 ocaktır, başka bır ısım eklenemez, buna muharrem gulergın de dahıldır.
elveda yüreğimizin mabedi...elveda acı, tatlı,günler...unutulmaz atmosfere elveda...5 ocak stadı hep kalbimizin bir yanında duruyor olacak çocuklarımıza bu mabedi anlatmak gurur verecek... stada fatih terim ismini verende ..neyse!!

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor