Assombalonga: "Golcülük genlerimde var"

Adana Demirspor golcüsü Britt Curtis Assombalonga TFF'nin Tam Saha dergisine konuştu. Demokratik Kongo'nun Zaire olarak anıldığı zamanlarda millî takımda oynamış ve gol atmış bir babanın oğlu olarak yıllar sonra aynı başarıyı gösterdi. Kardeşinin de profesyonel bir forvet olmasını, "Golcülük genlerimizde var" sözleriyle açıklıyor. Tüm kariyeri İngiltere'de geçen ve son transferini 17 milyon euroya Middlesbrough'ya yaptıktan sonra bonservissiz olarak geldiği Adana Demirspor'daki performansıyla göz dolduran golcü oyuncu kariyer hikayesini anlattı.

6 Aralık 1992 Kinshasa / Demokratik Kongo doğumlusun. Ancak 8 aylıkken ailecek Londra'ya taşınmışsınız ve Swiss Cottage'da büyümüşsün. Bize önce aileni ve Londra'ya gidiş serüveninizi anlatır mısın?

Belirttiğiniz gibi Demokratik Kongo doğumluyum. Londra'ya gidiş serüvenimizi pek hatırladığımı söyleyemem. Ben 1 yaşındayken Londra'ya taşınmışız. Ağabeyim de aynı şekilde Kongo doğumlu. İngiltere'ye taşındığımız sırada 4 yaşındaydı. İki kız kardeşim ise Londra'da doğdu. Londra'ya taşınmadan önce bir süre de Fransa'da yaşamışız. Ama tabiî yaş itibariyle bu serüveni pek hatırlamıyorum. Ama genel olarak Londra'daki yaşamımız hep ilginç ve maceralı şekilde geçti.

Baban, eski bir Zaire futbolcusu olan Fedor Assombalonga. Araştırdığım kadarıyla baban gerçekten büyük bir golcüymüş. Bize biraz babanı ve sonrasında amatör futbol oynayan kardeşin Christian'ı anlatır mısın?

Evet, babam Kongo'da da çok tanınan bir oyuncu. Ne zaman millî takıma gitsem hep babam konuşuluyor. Ailecek gittiğimizde de herkes babamı tanıyor. Ben de onun adımlarını takip ettiğim için çok mutlu ve gururluyum. Ben de onun gibi forvet oldum. Kardeşim Christian da bir forvet ve o da profesyonel olarak oynadı. Sanıyorum golcülük genlerimizde var.

Ailenin futbola bu kadar yatkın olmasını nasıl açıklıyorsun? Ailende üçünüzden başka sporcu var mı?

Evet, ailem çok sporcu bir karaktere sahip. Ben, babam ve kardeşim haricinde kız kardeşlerim her zaman dansla ilgilendiler. Her zaman fitlerdi. Spora gerçekten ilgili bir aile olduğumuzu söyleyebilirim. Kızım Amaya henüz beş yaşında ve trambolinde düz takla atmaya başladı. Oğlum August henüz iki yaşında. Zamanı var biraz daha… Genel olarak sporu seven bir aile olduğumuzu söyleyebilirim.

Sendeki futbol yeteneğini ilk keşfeden kimdi? 

Babam hiçbir zaman bizi spor yapalım diye zorlamadı. Ben ve kardeşim kendimizi bildiğimizden beri her zaman futbolu çok sevdik. Babam maç izlerdi, biz de hep onunla birlikte izlerdik. Her gün dışarıda futbol oynardık. 9 yaşında okulda futbol oynarken beni izleyen bir kulübün yetkilileri gelip onların takımında oynamamı istediklerini söyledi. Babam da izin verdi ve ilk olarak bir kulüpte bu şekilde başladım.

Ulaşabildiğim kayıtlarda futbola Watford kulübünde başladığını görüyorum. Orada nasıl bir altyapı eğitimi aldın? Neler yaşadın? Neler öğrendin? 

Aslında altyapı eğitimine geç başladığımı söyleyebilirim. Watford'a gittiğimde 17 yaşındaydım. Tam anlamıyla tüm tecrübeyi yaşadığımı söyleyemem. Normalde altyapılar 9-10 yaşından itibaren başlıyor. İki senelik bir altyapı tecrübesi yaşadım ve bu iki senede çok şey öğrendim. Çarşamba ve Cuma günleri farklı sporlar yapmamızı istiyorlardı. Alışmış olduğum futbol tarzından çok farklıydı. Evet, futbol oynuyordum ama gerçekten bunun eğitimini, disiplinini ve düzenini buradaki iki yılda edindim diyebilirim. İngiltere'de her kulübün farklı bir sistemi ve düzeni var.

Watford seni dönem dönem farklı takımlara kiralıyor. Sonrasında Peterborough United'a bonservisinle birlikte gidiyor ve İngiltere 1. Ligi'nde 43 maçta 23 gol atıyorsun. EFL Trophy şampiyonluğu yaşıyorsun. Kiralık takımlarında yaşadığın tecrübeden ve Peterborough'da yaşadığın çıkıştan bahsedebilir misin?

Watford'da aslında başıma gelen en iyi şey kiralık olarak yaptığım transferlerdi. Çünkü Watford'da gerçekten iyi bir takım vardı ve benim için imkânlar kısıtlıydı. İlk olarak Wealdstone'a gittim. İlk defa yetişkinlerle futbol oynama şansı elde ettim. Sonrasında Braintree Town ve Southend United takımlarında oynadım ve burada kendimi geliştirmeye devam ettim. Ondan sonraki sezon Watford'un başına Gianfranco Zola geçti ve beni tekrar kiralık olarak göndermek istedi. Ancak ben artık kiralanmak istemiyordum. Yeni bir macera yaşamak istiyordum ve bu şekilde Peterborough United'a transfer oldum. Orada da çok iyi zaman geçirdim. Başarılı sezonlar yaşadım. Bütün kariyer olarak baktığınızda toplamda 33 gol attım. Benim için yaşadığım en güzel dönemdi.

Peterborough'da dikkatleri üzerine çekiyor ve bir sene sonra 6 milyon 900 bin euro gibi yüksek bir bedelle İngiltere'nin efsane takımlarından Nottingham Forest'a transfer oluyorsun. Artık Championship'tesin. İlk sezonunda 29 maçta 15 gol atıyorsun. Yükselen grafik ertesi sezon bozuluyor ve yalnızca 4 maçta oynayıp bir gol atabiliyorsun. Sakatlık mı yaşadın? Bu iki sezonu nasıl anlatırsın?

Tabiî ki sıralama olarak daha yüksekte bitirebilirdik. Son zamanlarda istediğimiz sonuçları alamadık. Ama genel anlamda bütün sezona bakacak olursak ben her zaman pozitif yönleri alma taraftarıyım. Belki ligin başında insanlara Adana Demirspor'un ligin sonunda ilk 10'da olacağını söyleseydiniz "Hayır" diyebilirlerdi. Ama biz şu an insanlara bu düşüncenin yanlış olduğunu gösterdik. Genel olarak performansımızın iyi olduğunu ifade edebilirim.

Adana yemekleri, taraftarları ve sıcağı ile meşhur bir kentimiz. Sen bu üç güçlü olgu için ayrı ayrı neler söylersin?

Adana yemekleri, Adana kebabı gerçekten çok mükemmel. Her ne kadar her zaman yiyemesem de yediğimde keyfini çıkartıyorum. Sıcağı ile ilgili şunu söyleyebilirim; hava her zaman çok güzel. Alışkın olduğumdan farklı ve güneşli… Taraftarlarımız için de çılgın olduklarını söyleyebilirim. İyi anlamda tabiî ki…

İngiltere'den gelmiş bir oyuncu olarak Süper Ligimizi ve sahalar, tesisler gibi fiziki şartları nasıl buldun?

İngiltere'den gelmiş bir oyuncu olarak söyleyebilirim ki oynadığımız stat ve sahalar her zaman iyi. Tesislerimiz çok güzel. Saha ve zemin koşulları gayet iyi…

29 yaşındasın ve 2024 yılına dek Adana Demirspor'la sözleşmen var. Kendine nasıl bir kariyer planı yapıyorsun?

Biraz akışına bırakan bir tarzım var. Sadece oynadığım seneyi değerlendirip, oynadığım futboldan keyif almaya çalışıyorum.

Kendine örnek aldığın sporcu ya da sporcular kimlerdi?

Tarz olarak forvet olduğum için hep forvetlere karşı bir ilgim var. En örnek aldığım oyuncular içerisinde Ruud Van Nistelrooy ile Jermain Defoe'yi söyleyebilirim.

Ligimizden hangi oyuncuları beğendin?

Giresunspor'dan Diabate'yi ve Galatasaray 'dan Berkan Kutlu'yu beğeniyorum.

Seninle birlikte futbola başlayan birçok arkadaşın futbolcu olamadı. Ama sen hep istikrarlı ve başarılı bir oyuncu oldun. O arkadaşlarına göre neleri farklı yaptın?

Herkesten farklı bir şey yaptığımı kesin olarak söyleyemem. Bazen doğru zamanda doğru yerde olmak sizin için belirleyici olabiliyor. Şansın da yanınızda olması gerekiyor. Onun için kimseden farklı bir şey yaptığımı söyleyemem. Ama futbola girmekle birlikte içerisinde kalmak da çok zor. Herkesin takip etmesi gereken izler farklı olabiliyor.

Adana'da nasıl bir hayatın var? Boş zamanlarında neler yapıyorsun?

Sakin bir hayatım var diyebilirim. Sakinliği tercih eden bir yapım var. Evde zaman geçirmeyi seviyorum. Bilgisayarda işlerimle uğraşıyorum. Arkadaşlarımla görüşüyorum. Çocuklarımla ilgileniyorum. Kız arkadaşımla beraberim. Çocukları okuldan alıp geliyorum. Onlarla zaman geçiriyorum. Güzel ve sakin bir hayatım var diyebilirim.

Hobilerin ve fobilerin neler?

Hobi olarak müzik, moda ve konsol oyunu oynamak diyebilirim. Pek çok oyunu oynayabilirim. Herhangi bir fobim ise yok.

Yorumlar

Sezon başında iyiydi sonra kazmalaştı. Aslında çok güclü bir futbolcu
Asla santrafor oynayacak bir oyuncu değil..Klasik kanat oyuncusu..Asist yapmayı kariyerinde hiç öğrenememiş ...İyi niyetli ancak yetersiz..Süper lig oyuncusu asla olamaz..Ömür boyu yedek olarak kalır..Uzun yapılan sözleşmelerin ne kadar sıkıntılı olduğuna BELHANDA ile çok güzel bir örnek..Yabancı kontenjanınızı bu tür oyuncularla doldurursanız,fırsat transferlerini de kaçırırsınız..
T.spor..Alınabilecek oyuncu:Erce Kardeşler,lider oyuncusu:Hamsik..FB:A.Oyuncu:Berke Özer,Muhammet Gümüşkaya,Melih Bostan (Kiralanabilir),lider oyuncusu:M.Özil (Kadro dışı)..Konyaspor:A.O:Abdülkerim bARDAKÇI,eNDRİ çEKİÇİ,z.BYTYQI,Amir Hadziahmetovic (Lider oyuncusu,keşke alınabilse)..B,Şehir:A.O:M.Şengezer(aLAMADIK BİR TÜRLÜ),bERKAY ÖZCAN,F.Gulbrandsen..Lider OYUNCUSU:M.tEKDEMİR..Alanya..A.O:Furkan Bayır,T.bİNGÖL,e.akbaba(g.s),Umut Güneş,Novaıs,E.Karaca(lider oyuncusu)..BJK:a.o:s.saatçi(kiralık),E.DELİBAL(KİRALIK),gÜVEN YALÇIN..L.O:J.DE SOUZA..antalyaspor:a.o:Bünyamin Balcı,Doğukan Sinik,Fernando(Lider oyuncusu Keşke alınacak para olsa),Gökdeniz bayraktar..Karagümrük:a.o:Samed onur(kiralık),emre mor,lider oyuncusu:bıglıa..Sivas:a.o:Uğur çiftçi,K.Atakan KEsgin(kiralık),l.o:Gradel...Kasımpaşa:a.o:Eren Elmalı,Doğucan Haspolat,H.Hajradinoviç(Lider oyuncusu Donk ile,keşke alınabilse),Fall,Muleka,Umut Bozok...Hatay:a.o:e.kaplan,boudjemaa,b.özgür yıldırım,selimcan temel,l.o:rıberıo..G.S:A.O:hAMZA YİĞİT AKMAN(KİRALIK),L.O:MUSLERA....kAYSERİSPOR:A.O:oNUR BULUT,L.O:M.THIAM,....GAZİANTEP:A.O:gÜNAY,ALEXANDRU MAXIM(lİDER OYUNCUSU,TRANSFERDE ÖNCELİĞİMİZ OLMALI)...gİRESUN:A.O:OKAN KOCUK,MUHAMMED GÜMÜŞKAYA,L.O:YOK..rİZESPOR:A.O:GÖKHAN AKKAN,C.SERTEL,POHJANPALO,L.O:BOLDRIN....ALTAY:A.O:LIS,KAZIMCAN KARATAŞ,L.O:YOK...GÖZTEPE:A.O:HALİL AKBUNAR(LİDER OYUNCUSU),ATINÇ NUKAN,İ.CAN.EĞRİBAYAT...YENİMALATYA:A.O:M.ESKİHALLAÇ,TETTEH,L.O:YOK........bU OYUNCULARI ÖZENLE YAZDIM..BAZILARI KİRALIK ALINABİLİR ANCAK,ONU DA BELİRTTİM..BAZI OYUNCULARI ÖZELLİKLE BÜYÜK KULÜPLERDEN ALMAK BİZİM HADDİMİZ DEĞİL (ARDA GÜLER,EMİRHAN İLKKAN,DORUKHAN,AHMET CAN,A.ÖMÜR,UĞURCAN ÇAKIR V.S...)....amir hadziahmetoviç,fernando,h.hajradınovıc,alexandru maxım,halil akbunar...Bunlar takımlarının lider oyuncuları,bizim Stamboulı'miz gibi..özellikle maxım ve fernando bizde olsa show yaparız veya diğer ikisinden biri ve fernando.....diğer oyuncularda çok dikkatli takip ettiğim iyi oyuncular...Umarım saçma transferlere devam edilmez ve bu yazdığım oyuncuların 4-5 ini alabiliriz...
Biraz hayal kırıklığı oldu bende , yedek olarak sorun çıkarmıyor , elleri ve kollarını çok kullanıyor ve faul oluyor çoğu kez . En başarılı maçı herhalde GAntep deplasman ve içerdeki maç . kaçırdığı penaltıları saymasak
aslında çok güçlü oyuncu . özellikle ikili mücadelede omuz omuza biraz romelu lukaku gibi. biraz daha üstüne koyması lazım. hiç asist yaptığını görmedim. insan bu kadar bencil olmamamlı . gol atmak önemli ama bi okadarda asist yapmakta önemli. ligin ikinci yarısında hiç bir şey yapmadı

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor