"Adana Demirspor ve transferler"

12 Haziranda seçilen Adana Demirspor yönetimi ilk günlerde araştırdığı ve görüştüğü oyunculara son günlerde birer birer imza attırarak adeta rakiplerine göz dağı veriyor.

“Mesela” diyorum ve de kendi kendime “Adana Demirspor ne yapmalı, ne yapar” sorusunu soruyorum, evet “Adana Demirspor neyi, nasıl yapmalı?..”

Önce “durum” tespiti; Uzun yıllardır yapamadığımızı geçen sezon yaptık ve iskelet kadromuzu koruduk. Şampiyon kadromuzdan Şener Özcan, Rıdvan Koçak, Burak Keskin, Kerem Can Akyüz, Emre Balcı ve Erçağ Evirgen ile tekrardan anlaşılmıştı. Devre arasında Emre ile yollar ayrılmıştı ve geri kalan oyuncularla bu sezon tekrardan anlaşıldı. Beş oyuncu Mavi-Lacivertli takımımızda üçüncü sezonunu geçirecek. Bu olay son yıllarda Adana Demirspor'da yaşanan olumlu ender olaylardan biri. Bu oyuncuların dışında Özgür Öçal ile yeniden anlaşıldı ve Juninho'nun bonservisi alındı.

İç transferde devam edilen 7 oyuncuya baktığımızda hemen hemen hepsi ilk 11'de oynayan oyuncular. Yani bu noktaya kadar yeni yönetim doğru hamleleri yapmış.

Adana Demirspor futbol takımı kalite olarak önceki sezonun başındaki, hatta geçen sezonun başındaki Adana Demirspor değildir; “Artık iskelet kadrosu oturmuş ve takımı sahiplenen oyuncuların etrafında kurulan” bir takımdır!..

Dış transferde yapılan hamlelere göz attığımızda, ilk olarak Mesut Saray ile anlaşıldı. Mesut Adana'da bize karşı attığı estetik golle daha o gün akıllarımıza kazınmıştı. Sol ayağını çok iyi kullanan ve teknik özelliği yüksek bir oyuncu. Mesut'tan sonra Gençlerbirliği A2 takımının Okan Köse ve Körfezspor'dan Özgür Çelik ile anlaşıldı. Herhalde yapılan transferlerde 'Kapalı kutu' olarak tanımlayabileceğimiz sadece bu oyunculardır. Okan Köse geleceğin yıldızı olarak gösteriliyor ama Özgür Çelik hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz.

Orta sahaya yapılan Efe İnanç, Gökay İravul ve Raşit Sevindir transferleri ise tam isabet. Yıllardır Süper Lig tecrübesi olan Efe İnanç gibi bir oyuncunun ve genç ve bitmek bilmeyen enerjisi olan Gökay İravul transferleri taraftarlar tarafından da çok olumlu karşılandı. Raşit Sevindir ise yabancı olmadığımız biri. 2 sezon önce şampiyon olduğumuz kadronun en önemli isimlerinden olan Raşit tam bir joker oyuncu. Orta sahanın her bölgesinde oynayan oyuncunun yeniden takıma dönmesi kadroya derinlik kazandıracaktır.

Kaleye transfer edilen Orkun Uşak tecrübesi ile Şener Özcan ile birlikte Adana Demirspor kalesini başarıyla koruyacaktır. Defansa Burak Keskin'in yanına Özgür Çelik'ten sonra Erdi Öner transfer edildi. Karşıyaka ile oyadığımız iki karşılaşmada da bize karşı oynamış bir oyuncu. Maçları tekrardan izledim. İyi bir transfer diyebiliriz.

Gelelim alt yapıya, Adana Demirspor yönetimi alt yapıdan yetişen Emre Selen, Ali Osman Antepli, Mertkan Köziğ, Tolga Aktay, Yunus Ünsal ve Muhittin Tümbül'ün sözleşmelerini 5 yıl daha uzattı. Yeni teknik direktör Yücel İldiz'in çok kıymetli alt yapı oyuncularımıza şans vereceğini düşünüyorum.

“Öyleyse”, Adana Demirspor'un bundan sonra “Aman onu da alalım, bunu da alalım”  paniği içinde koşturmaya ihtiyacı yok. Roger ve Luiz Eduardo'yu gönderdikten sonra yapacağı iki “kaliteli” yabancı ve üç yada dört "nokta" yerli transferlerle kadrosunu hedefiyle sahaya sürebilir!..

Emre TEMEL

Yazara ait son köşe yazıları

“Şapkadan tavşan çıkarmaya gerek yok”

2 Eylül 2019, Pazartesi 16:46

"Vasat oyunla gelen 1 puan"

25 Ağustos 2019, Pazar 22:37

"Sorun orta sahada"

16 Eylül 2018, Pazar 18:10

"Tadımızı daha fazla kaçırmayın"

2 Mayıs 2016, Pazartesi 15:22

"Hep böyle oynayın"

5 Nisan 2016, Salı 9:17

"Doğru hamleler ve güzel galibiyet"

12 Mart 2016, Cumartesi 9:00

Yorumlar

Evet yıllardır yapmadığımız uygulamalaRI şimdi yapıyoruz takımın iskeletini koruduk eksik bölgelere akıllı transferler yapıyoruz bu uygulamalarda inşallah şampiyonluğu getirecektir.
2 yabancı 3 türk transferle olay biter abicim kimse kafayı yormasın
kalfalık dönemi bitmiş ustalık dönemi başlamış.
emre kardeş transferler iyide önemli olan bu futbolcuların parasının zmanında ödenmesi zamanında parası ödenmezse messiyi ronaldoyu getirsen ne yazar inşallah paraları gününde ödenirde başarılı oluruz
Güzel değerlendirme olmuş.. Elinize sağlık. kaliteli 5 transfer daha yaparsak zirveye oynarız. site olarak yazarlarınızın sürekli yazı yazması güzel bir durum. Teşekkürler
m.eren boyrazla ANLAŞMA SAĞLANMIŞ
Süper yazı. İstikar = Başarı demek. Bizim yıllardır yabancı olduğumuz kavramlar. Her transfer sezonu 25 oyuncu gider, 30 yeni oyuncu gelirdi. Menajerlerin kalesi olmuştuk. Ancak son 2 sezonda bize birşeyler oldu. İskelet kadroyu koruduk, 2 sezon öncesinden 6 oyuncu kadroda, inanılmaz birşey. Ağlamak istiyorum! Yeni transferler şu ana kadar mantık çerçevesinde, ince elenip sık dokunduğu belli. Başarı ancak böyle gelir...
İlerde luiz gibi teknik bir oyuncuya cok ihtiyacimiz var. Mehmet batdal olsa super olurdu ama hayirlisi bakalim. Tum simsek gonullulerine simdiden hayirli ugurlu bir sene dilerim
Tebrikler güzel yazı Beyler söylüyorum bakin sezon ortasinta para yok diye futbolcular yine idmana filan çıkmayacak.
Transferler iyi ama ücretler haddinden fazla bence inşallah ödeme konusunda problem yasamayiz
Emmanuel Culio , BAŞKAN AL ŞU FUTBOLCUYU ŞAMPİYON OLALIM ÇOK İYİ BİR 10 NUMARA.
transferler iyi inşallah bu sene süper lige çıkarız.. arkandayız mavi şimşek inançlıyız sana güveniyoruz... kork bizden adana kork bizden mersin.. GE-Lİ-YO-RUK!!!!
transferler iyi inşallah bu sene süper lige çıkarız.. arkandayız mavi şimşek inançlıyız sana güveniyoruz... kork bizden adana kork bizden mersin.. GE-Lİ-YO-RUK!!!!
bence bu sene emrahı transfer etse iyi olur ama böyede iyiyiz adana demirspor ya mbaba yı yada embillayı transfer stsin
Bu sene süper ligdeyiz kemerleri baglayın

Yeni yorum ekle

İlgili Kulüp: 
Adana Demirspor